Martkopi Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Martkopi Muharebesi
Tarih12 Mart 1625
Bölge
Martkopi yakınları
Sonuç Gürcü zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Gürcüler Tiflis'i geri aldı
Taraflar
Kartli Krallığı Safevi İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Giorgi Saakadze
Zurab Eristavi
Karaçakay Han  (ölü)
Güçler
Muhtemelen daha az 30.000[1]
Kayıplar
Muhtemelen birkaç bin 27.000 [1]


Martkopi Muharebesi ( Gürcüce : მარტყოფის ბრძოლა) Gürcü Kartli Krallığı ile Safevi İran arasındaki 1625 yılında meydana gelen askeri çatışmadır. General Giorgi Saakadze liderliğindeki Gürcüler, Şah Abbas'ın İran müfrezesini imha ettiler.

1625 baharında, yaklaşan bir isyandan kaçınmak için Şah Abbas birliklerini Karaçakay Han'ın komutasında Gürcistan'a gönderdi. Kartli'de toptan katliam ve sürgün etme politikasını uygulamaya çalıştı. Şah, Giorgi'yi Safevi generalinin danışmanı olarak atadı ancak daha sonra oğlu Paata'yı rehin alması sebebiyle görünüşe göre Giorgi'ye tam olarak güvenmiyordu. Düşman ordusunda Giorgi'nin diğer bir oğlu Avtandil de vardı. Giorgi'nin tavsiyesi üzerine Karaçakay Han, birliklerinin çoğunu Cavaheti'nin farklı bölgelerine gönderdi, bu onların dağılmasına neden oldu ve yenilmelerini kolaylaştırdı. Gürcüler, başarılarını başkomutan Saakadze'nin yaptığı hazırlıklara borçludur. Ayaklanmanın liderlerinin planlarına göre, Gürcüler düşman kampına planlanandan daha erken saldıracaklardı; Saakadze ve çevresi, Pers ordusunun komutanlarını etkisiz hale getirecekti. 25 Mart günü şafak vaktinde işaretle, birleşik Kartli ve Kaheti birlikleri düşmanın kampına yaklaştı. Gürültüyü duyan gardiyanlar alarma geçti. Tüm İranlı komutanlar Karaçakay Han'ın çadırında toplandılar ve ayrıca Giorgi'yi de çağırdılar. Giorgi, Karaçakay Han'ı oğlunun yardımıyla öldürürken, Avtandil Karaçakay'ın oğlunun canını aldı. Giorgi ve çevresinin şaşkın İran komutanlarını etkisiz hale getirmesi uzun sürmedi. Gürcülerin geri kalanı, ikinci komutanları Zurab Eristavi komutasında, o sırada hiçbir komutanı bulunmayan kalan şaşkın düşman birliklerine saldırdı. Gürcüler akşam boyunca şiddetli ve kanlı bir savaşın ardından ezici bir zafer kazandı. Martkopi Muharebesi ile ilgili veriler "Kartlis Tshovreba"da ve 17. yüzyıl Türk tarihçisi Mustafa Naima tarafından aktarılmaktadır. Çatışmanın ardından Gürcüler Tiflis'i alıp Safevileri diğer bölgelerden sürerken, savaşa katılmayan Şah'ın ordusunun yarısı hala savaş etkinliğini sürdürdü.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b [1] 24 Ekim 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."ოცდაათი ათასი სპარსელიდან მხოლოდ სამი ათასი გადაურჩა სიკვდილს."
  2. ^ Battles at Martqopi and Marabda

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]