Mars'ı Dünyalaştırma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sanatçıların Mars'ın dünyalaştırılma sürecini algılayışı.

Mars'ı Dünyalaştırma Mars iklimi üzerindeki varsayımsal süreçtir. Mars iklimindeki bilinen ve yüzeysel özellikleri kısıtlayarak insan kolonizasyonu çok daha güvenli ve daha sürdürülebilir olacaktır.

Varsayım gezegen ortamının yapay yollarla değiştirilmesine dayanır. Ayrıca Mars'ta biyosfer yapabilme belirsizdir. Teknolojik olarak ulaşabilir gözüken birçok öneri vardır.[1]

Nedenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelecekte nüfus artışı ve nesnelere talep artabilir ve bu nedenle yakın gezegenlere canlı ve insan kolonizasyonu gerekebilir.[2] Birçok bakımdan Mars Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden Dünya'ya en çok benzer olanıdır.[3] Mars'ın bir zamanlar ortam olarak Dünya'ya benzediği düşünülmektedir. Bu etmenler göze alındığında Mars en etkili dünyalaştıma hedeflerinden biri olacaktır.

Zorluklar ve Sınırlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mars ortamı dünyalaştıma için çeşitli zorluklar sunuyor.

Düşük kütleçekim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mars çekimi Dünya'nın %38'i kadar. Bu nedenle belli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.[4] Ayrıca kütleçekiminin düşük olması düşük Kurtulma hızını beraberinde getirir.

Uzay Hava Etkisiyle Mücadele[değiştir | kaynağı değiştir]

Mars Manyetosfer tabakasından yoksundur bu da güneş sistemi radyasyondan ve atmosferi korumak ile ilgili zorunlulukları beraberinde getirir.

Avantajlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern teorisyenlere göre, Mars yaşanabilir bölgenin dış kenarında bulunmaktadır, Güneş Sistemi'nin bir bölgesinde hayat var olabilir. Mars konsantre sera gazlarının yeterli atmosfer basıncında yüzeyindeki sıvı suyu destekleyecek genişletilmiş yaşanabilir bölge olarak bilinen bir bölge sınırındadır. Mars atmosferi ve toprağı sülfür, nitrojen, hidrojen, oksijen, fosfor ve karbon dahil çok önemli temel unsurlardan birçoğunu içerir.

Mars One Projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2012'de duyurusu yapılan Mars'a insan kolonisi kurma planı birkaç aşamadan oluşmaktadır. 2024 yılına kadar bir ilişki uydusu ile istihbaratçı aparatı ve daha sonra da 2027 yılında kalıcı yerleşim kurmak için 4 astronot gönderilmesi planlanmaktadır. Daha sonra da her 2 yılda bir, 4 kişiden oluşan grupların Mars'a gönderilmesi planlanmaktadır.

Mars One projesiyle 100 astronot eğitilmiştir tahmini 2025-2027-2033 arası kolonileşmenin başlatılacağı düşünülmektedir.

Önerilen Yöntemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuru ortam karşılaştırılması
Mars Dünya
Basınç 0,6 kPa (0,087 psi) 101,3 kPa (14,69 psi)
Karbon dioksit (CO2) 96.0% 0.04%
Argon (Ar) 2.1% 0.93%
Nitrojen (N2) 1.9% 78.08%
Oksijen (O2) 0.145% 20.94%

Mars'ta Dünya'ya göre ince ve daha az basınca sahip atmosfer vardır.

Karbon Dioksit Süblimleştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer 30 kilopaskal atmosferik basınç artarsa Mars'ta regolith (toprak) tarafından emilir.Bir tepe rakım oluşabilir, Everest'in atmosferik basınçı 33.7 kilopaskal (0.333 atm). Bu insanlar için nefes alınamaz bir değer olmasına rağmen, Armstrong Sınırı ve basınç davaları için mevcut ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Fitoplankton'da çözülmüş karbondioksiti Mars'ta sıcaklık için önemli olan oksijene dönüştürebilir.

Amonyak göndermek[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir başka, daha karmaşık bir yöntem ise güçlü bir sera gazı olan amonyak kullanmak. Amonyak büyük miktarda Güneş Sistemindeki Gezegenlerde mevcut olabilir. Sürekli küçük etki de, atmosferin sıcaklığı ve kütle artışına katkıda bulunacaktır.

Hidrojen[değiştir | kaynağı değiştir]

Tharsis bölge merkezli Mars'ı dünyalaştırmayı sanatçıların algılayışı

Reaksiyona girebilen hidrojen demir (III) oksit Mars toprağına bir ürün olarak su verecek.

H 2 + Fe 2 O 3 → H 2 O + 2 FeO

Yörüngede ayna kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İnce alüminize aynalar Mars çevresinde güneş ışığı aldığı yörüngede olabilir.[1] Bu aynalar yüzeye doğrudan güneş ışığını alabilecek ve doğrudan Mars'ın yüzey sıcaklığı artabilecektir.

Flor bileşiklerinin kullanılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Asteroid etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yansıtılabilirlik azaltma[değiştir | kaynağı değiştir]

Mars'ı dünyalaştırmanın etik açıdan eleştirisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Biyolojik muhafazaya önem veren bazı bilim insanları dünyalaştırmanın Mars'ta var olabilecek bir takım yaşayan ya da uyumakta olan organizmalara zarar vermesinden endişe ederken[5]; hayvan refahı aktivistleri hayat kalitesi çok düşük hayvanları başka gezegenlere taşıyarak onlara büyük bir kötülük yapmış olacağımızı savunurlar.[6] Gelecekteki ileri teknolojiler vahşi hayvanlara yardım için umut vadedebilirken, aynı zamanda doğal dünyanın acımasızlığını çoğaltma risklerini de taşıyor. Örneğin, insanların bir gün "dünyalaştırma" sürecinde Dünya benzeri çevre koşullarını Mars'a yayabilecekleri düşünülebilir.[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Robert M. Zubrin (Pioneer Astronautics), Christopher P. McKay. NASA Ames Research Center (1993?). "Technological Requirements for Terraforming Mars". 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |yıl= (yardım)
  2. ^ Savage, Marshall T. (1994). "The Millennial Project: Colonizing the Galaxy in Eight Easy Steps". Little, Brown and Company (Amazon.com). ASIN 0316771635. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2013. 
  3. ^ Wall, Mike (8 Nisan 2013). "Most of Mars' Atmosphere Is Lost in Space". Space.com. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
  4. ^ Gravity Hurts (so Good) 24 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - NASA 2001
  5. ^ Christopher McKay and Robert Zubrin, "Do Indigenous Martian Bacteria have Precedence over Human Exploration?", pp. 177-182, in On to Mars: Colonizing a New World, Apogee Books Space Series, 2002, ISBN 1-896522-90-4
  6. ^ a b "The Importance of Wild-Animal Suffering", Vol 3, No 2 (2015). Relations. Beyond Anthropocentrism. 16 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2021.