Mark Lambert Bristol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mark Lambert Bristol
Mark Lambert Bristol.jpg
Mark Lambert Bristol
Doğum 17 Nisan 1868(1868-04-17)
Glassboro, New Jersey
Ölüm 13 Mayıs 1939 (71 yaşında)
Washington, DC
Bağlılığı  ABD
Branşı Seal of the United States Department of the Navy.svg ABD Deniz Kuvvetleri
Hizmet yılları 1887-1932
Rütbesi Tümamiral
Çatışma/savaşları İspanya-Amerika Savaşı
Santiago de Cuba Muharebesi
I. Dünya Savaşı
Türk Kurtuluş Savaşı

Mark Lambert Bristol, (17 Nisan 1868 - 13 Mayıs 1939), ABD Deniz Kuvvetleri'nde tuğamiral, (Rear Admiral) rütbesine yükselen ve bu sıfatla aktif ve muharip görevlerde bulunan bir subay. Aynı zamanda, 1919-1927 arasındaki kritik geçiş döneminde ABD ile Türkiye (Osmanlı Devleti - Ankara TBMM Hükümetleri - Türkiye) arasındaki ilişkilerde, ülkesini Yüksek Komiser (High Commissioner) sıfatıyla temsil görevini üstlendi.

1868'de New Jersey eyaletinin Glasboro kentinde doğdu. ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi'nden 1887'de mezun oldu, İspanya-Amerika Savaşı'nda USS Texas gemisinde görev yaptı ve Santiago de Cuba Savaşı'na katıldı. 1901-1903 yılları arasında ABD Kuzey Atlantik Filosu Başkomutanı'nın yaverliği görevini yürüttü. I. Dünya Savaşı'nda USS Oklahoma (BB-37) savaş gemisinin de komutanlığını yaptı.

1919-1927 yıllarında önce Osmanlı Devleti ve Ankara'daki TBMM Hükümetleri nezdinde, Cumhuriyet'in ilanından sonra da Türkiye Cumhuriyeti nezdinde, ABD Yüksek Komiseri sıfatıyla Büyükelçilik vazifesi yürüttü. Önyargılardan arınmış ve ciddi kişiliği ve yaklaşımı çevresinde takdir toplamış, titizlikle muhafaza ettiği yazışmaları ve topladığı diğer dokümanlar görev yürüttüğü kritik dönemin tarihinin yazılmasında önemli katkı sağlamıştır. ABD Kongre Kütüphanesi'ne devrettiği Bristol Belgeleri (Bristol Papers) bu nedenle Osmanlı Devleti'nin son yılları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına ışık tutan bir kaynak kabul edilir.

1927'de ABD Asya Filosunun komutanlığına getirildi, 1939 yılında öldü.

Amerika Birleşik Devletleri Donanması'nın iki faal gemisi ismini taşımaktadır. Ayrıca, 1920'de kuruluşuna büyük katkıda bulunduğu Nişantaşı Amerikan Hastanesi'ne bağlı hemşirelik okulu olan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu da ismini Türkiye'de de yaşatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]