Mark Antokolski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mark Antokolski
Genel bilgiler
Doğum adıМарк Матвеевич Антокольский
Doğum21 Ekim 1843(1843-10-21)
Vilnius, Rus İmparatorluğu
Ölüm26 Haziran 1902 (58 yaşında)
Bad Homburg vor der Höhe, Alman İmparatorluğu
Etkin yıllar1870 - 1900
Sanat eğitimiRusya Güzel Sanatlar Akademisi

Mark Matveeviç Antokolski (Rusça: Марк Матвеевич Антокольский; d. 1843 Vilna, bugünkü Vilnüs, Litvanya - ö. 1902 Frankfurt, Almanya), Rus heykeltıraş. Soyadı bugünkü Antakalnis varoşundan gelmektedir.

Musevi bir ailenin yedi çocuğundan en sonuncusu olarak dünyaya geldi. Ailesi zengin değildi ve dindar insanlardı. Mark çocukken bulabildiği her yere - masaya, duvara resim çizerdi. Musevilik, insan ve hayvanların çizimlerini yapmayı yasaklar, bu yüzden ailesi oğullarının bu tutkusuna pek iyi bir gözle bakmıyordu. Mark bu koşullarda büyüdü ve genç yaşta tahta oymacılığı eğitimi aldı.

Mark Antokolski onun Paris stüdyosunda.

Mark Antokolski 1864'te Jew Tailor (Musevi terzi) rölyefiyle gümüş madalya kazandı. Ertesi yıl Miserly rölyefiyle altın madalya aldı. Antokolski Akademi'de öğrenim görürken Rus dilini derinlemesine öğrenmekle kalmadı (evde Yidiş konuşulurdu), Rus tarihi ve edebiyatıyla da ilgilendi. İlk büyük eseri Korkunç İvan'ın heykelidir (1870). Akademi Konseyi bu yapıtından ötürü ona en büyük ödül olan akademisyenliği verdi.

Sanat Akademisinin patronu Büyük Düşes Maria, Korkunç İvan'ın heykelinden çok etkilendi. II. Aleksandr'a genç ressamın çalışmalarından söz etti.

Heykel kralın üstünde de çok iyi bir izlenim bıraktı. Bugün Hermitage Müzesi'nde olan bu eseri zamanında çok büyük bir miktar para olan sekiz rubleye satın aldı.

1871'de mezun olduktan sonra Mark Antokolski Roma ve Paris'e gitti. Roma'da I. Peter'in heykeli üzerinde çalıştı ve bu heykel St. Petersburg'a gönderildi. Mark Antokolski aynı zamanda Paris Akademisine uzaktan üye olarak kabul edildi. 1878'de Paris'te Dünya Fuarı'nda yeni yapıtlarını sergiledi. Fuarın en yüksek ödülü olan Fransız Legion d'Honneur nişanı'nı aldı. Daha sonra pek çok Batı Avrupa akademisinde onur üyesi olarak yer aldı: Viyana, Berlin, Londra ve diğerleri.

1889'da Nestor The Chronicler heykelini yaptı. 1891'deyse iki yapıtını daha tamamladı: I. Yaroslav mayolikasını ve Yermak Timofeyeviç'in bronz heykelini yaptı.

St. Petersburg Gazetesi, Hafta Gazetesi ve Vestnik Evropy Sanat ve Sanat Sanayisi dergisinde pek çok sanat yazısı yazdı. Bu yayın organlarında otobiyografisi yayımlandı. Ölümünden hemen önce Musevilerin hayat tarzının ve Musevilerin başından geçen olayları anlatıldığı Бен-Изак' (Ben-Isaac) kitabını yazdı.

Mark Antokolski Frankfurt'ta öldü (diğer kaynaklar Bad Hamburg'da öldüğünü yazar), Rusya'daki Preobrazhenskoe Musevi Mezarlığı'na defnedildi.

Mark Antokolski'nin yeğeni Pavel Antokolski Rusya'da tanınmış bir şairdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Э. В. Кузнецова. М. М. Антокольский. Жизнь и творчество. Москва, 1989. (E. V. Kuznetsova. Mark Antokolski. Hayatı ve çalışmaları. Moskova, 1989.)