Marianne von Werefkin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Marianne von Werefkin
Otoportre, yak. 1910
Genel bilgiler
Doğum adı Marianna Vladimirovna Verevkina
Doğum 10 Eylül 1860(1860-09-10)
Tula, Rusya
Ölüm 6 Şubat 1938 (77 yaşında)
Ascona, İsviçre
Alanı Resim
Etkilendikleri Dışavurumculuk

Marianne von Werefkin (Rusça Мариамна/Марианна Владимировна Веревкина) (10 Eylül [E.U. 29 Ağustos] 1860, Tula, Rusya – 6 Şubat 1938, Ascona, İsviçre), doğum adı Marianna Vladimirovna Verevkina, Rus asıllı İsviçreli dışavurumcu ressam.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Marianne von Werefkin, Yekaterinburg Alayı komutanının kızı olarak 1860'ta doğdu. 1880'de en önemli Rus realizmi ressamı olan İlya Repin'in öğrencisi oldu. 1888'de kendisini resim yaptığı sağ elinden yaraladığı bir av kazası sonucunda çalışmaları sekteye uğradı. 1892'de kendisine mentorluk etmek isteyen Alexej von Jawlensky ile tanıştı. İkili 1896'da Münih'e yerleşti. Jawlensky'nin resim çalışmaları için von Werefkin yaklaşık on sene boyunca kendi çalışmalarına ara verdi.

von Werefkin ilk dışavurumcu eserlerini 1907'de verdi. Bu çalışmalarında Paul Gauguin ve Louis Anquetin'in "yüzey boyama" tarzının yanı sıra Edvard Munch etkileri de vardı. 1909'da Neue Künstlervereinigung München (Münih Yeni Sanatçılar Biriği) kuruldu. von Werefkin'in de katıldığı bu birlik sergilerin ve çeşitli programların merkezi hâline geldi.

I. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla çift İsviçre'ye iltica etti ve Cenevre yakınlarında yaşamaya başladı. Daha sonra Zürih'e taşındılar. 1918'de ayrıldılar ve von Werefkin tek başına Lago Maggiore'deki Ascona'ya taşındı. 1924'te "Großer Bär (Büyük Ayı)" isimli sanatçı grubunu kurdu. Sonraki yıllarda posterler çizerek geçindi. "Carmen" ve "Diego Hagmann" gibi dostları sayesinde fakirlikten kurtuldu. Ascona'da ölen ressam buradaki Rus mezarlığına gömüldü.

Bazı eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Maddenin çevrildiği İngilizce madde için kaynak: "Marianne von Werefkin in Murnau - Kunst und Theorie, Vorbilder und Künstlerfreunde", Katalog einer Sonderausstellung im Schloßmuseum Murnau, Brigitte Salmen.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]