Maria Corazon Aquino

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Corazon C. Aquino
1986 yılında Aquino.
11. Filipinler Devlet Başkanı
Görev süresi
25 Şubat 1986 - 30 Haziran 1992
Başbakan Salvador Laurel
Başkan Yardımcısı Salvador Laurel
Yerine geldiği Ferdinand Marcos
Yerine gelen Fidel V. Ramos
Kişisel bilgiler
Doğum Maria Corazon Sumulong Cojuangco
25 Ocak 1933(1933-01-25)
Ölüm 1 Ağustos 2009 (76 yaşında)
Makati, Filipinler
Defin yeri Manila Hatıra Parkı, Parañaque, Metro Manila, Filipinler
Partisi Liberal Parti
UNIDO
PDP-Laban
Evlilik(ler) Benigno S. Aquino, Jr.
(1954-1983) (eşinin ölümü ile)
Çocuk(lar) Maria Elena Aquino-Cruz
Aurora Corazon Aquino-Abellada
Benigno S. Aquino III
Victoria Elisa Aquino-Dee
Kristina Bernadette Aquino
Bitirdiği okul St. Scholastica's College Manila
Notre Dame Convent School (şimdi Notre Dame School)
College of Mount Saint Vincent
Far Eastern University
Mesleği Siyasetçi
Aktivist
Dini Katolik Hristiyanlık
İmzası

Maria Corazon Aquino, lakabı Cory Aquino (d. 25 Ocak 1933 - ö. 1 Ağustos 2009), Filipinler eski başkanı (1986-1992). Senatör Benigno Aquino'nun dul eşidir. Ferdinand Marcos yönetimine sert muhalefet etti ve 1986'da devlet başkanı oldu. 1992'de kendi isteğiyle politikadan ayrıldı. Kendisi aynı zamanda Filipinler'in ilk kadın başkanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Manila'nın kuzeyindeki Tarlac ilinin zengin ve siyasi güç sahibi ailelerinden birinin çocuğu olan Corazon, 1954'te New York'taki Mount St. Vincent College'ı bitirdi. 1955'te, o günlerin gelecek vadeden genç siyaset adamı Benigno Aquino'yla evlendi; yükseköğrenimini sürdürmedi. Kocasının daha sonraki meslek yaşamı boyunca hep arka planda kaldı; gerek ülkesinde, gerek sürgün yıllarında kendisini beş çocuğunun yetişmesine adadı.

Benigno Aquino Ağustos 1983'te, o yıl yapılacak seçimlere katılmak üzere sürgünden ülkesine döndüğünde öldürüldü. Corazon, kocasının öldürülmesiyle başlayan çalkantılı dönem boyunca Marcos hükûmetine karşı muhalefetin simgesi haline geldi.

Maria Corazon Aquino

Marcos, Şubat 1986'da beklenmedik biçimde başkanlık seçimlerinin yapılması çağrısında bulununca, Corazon birleşik muhalefetin başkan adayı oldu. Sürdürdüğü seçim kampanyasında umulmadık bir başarı elde etmesine karşın, 7 Şubat 1986'daki seçimi Marcos karşısında kaybetti. Hükûmetin seçime hile karıştırdığı yönünde söylentiler çıktı. Resmi seçim sonuçları, Marcos'un oyların % 54'ünü aldığını göstermekteydi. Buna karşılık bağımsız gözlemciler, aslında en az bu oranda oy toplayanın Aquino olduğunu tahmin ediyorlardı. Aquino, Marcos'un zaferine boyun eğmeyi reddederek oy sayımının sürmekte olduğu günlerde Marcos'un başkanlıktan çekilmesini sağlamak için bir sivil itaatsizlik kampanyası başlattı. Çok geçmeden Marcos'a verdikleri desteği çeken Filipin ordusundaki yüksek rütbeli subaylar, Aquino'yu Filipinler'in gerçek başkanı olarak tanıdıklarını bildirdiler. 25 Şubat 1986'da hem Aquino, hem Marcos kendi yandaşlarınca başkan ilan edildi. Ama aynı gün Marcos ABD hükûmetinin ısrarıyla ülkesini terk ederken, yeni Aquino yönetimi ABD tarafından tanındı.

Mart 1986'da geçici bir anayasa ilan eden Aquino yeni bir anayasa hazırlaması için bir komisyon atadı. Hazırlanan anayasa Şubat 1987'deki halkoylamasında ezici çoğunlukla kabul edildi. Halkın desteğinin sürmesine karşılık ekeonomik adaletsizlikler Aquino'nun en önemli sorununu oluşturdu. Komünist ayaklanmacılarla savaşın sürmesi ve askerlerin desteğinin güvenilir olmaması bu sorunun çözümünü daha da güçleştirdi. 1990 Luzon depremi ve yaklaşık 6,000 kişinin ölümüne neden olan Kasım 1991'deki Thelma Kasırgası Aquino döneminde Filipinler'in yaşadığı en büyük doğal felaketlerdi.

1992'de yapılan başkanlık seçimleri için tekrar aday olmadı ve yerini savunma bakanı Fidel V. Ramos' bıraktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]