Mantar meşesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Mantar Meşesi
Quercus suber algarve.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Klad Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots (İki çenekliler)
Takım: Fagales
Familya: Fagaceae (Kayıngiller)
Cins: Quercus (Meşe)
Seksiyon: Cerris
Tür: ''Q. suber''
İkili adı
''Quercus suber''
L.1753
Mantar meşesi yayılış alanı

Mantar meşesi (Quercus suber), kayıngiller (Fagaceae) familyasından, daimi yeşil, Akdeniz elemanı. 15–20 m'ye kadar boylanabilir, kalın dallı, dolgun ve düz olmayan gövdeli, 1 metre kadar çaplı, geniş tepeli bir ağaçtır. Kabuğundan şişe mantarı elde edilir[1].

Akdeniz havzasının batısında doğal olarak yayılır. Avrupa'da Portekiz, Fransa, İspanya, İtalya'nın güneyi, Korsika, Sardunya, Balear Adaları ve Sicilya'da ormanlar oluşturur. Afrika'nın kuzeyinde Cezayir, Fas ve Tunus'ta yaygındır.

Ağaç 5, yaşından sonra soğuk ve güneşten kendini korumak üzere gövde ve dallarında kalın bir kabuk oluşturur. 50 yaşından sonra iyi mantar üretmektedir. 50-150 yaşları arası mantar verir, 200 yaşına kadar yaşayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, İngiltere, Arjantin, Avustralya ve Güney Afrika'da mantar meşesi ormanları oluşturulmasına rağmen, kaliteli kabuk vermemiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ GÜNAL, Prof. Dr. Nurten (2006). "Batı Akdeniz Havzasında Bir Meşe Türü:Quercus Suber (Mantar Meşesi)". Türk Coğrafya Dergisi, s:44. 28 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016.