Manolya Onur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Manolya Onur (önceden "İmparatorluk Prensesi ve Kraliçesi" Prenses Çabbe Begüm Sahiba Manolya-i Nur, Osmanlı İmparatorluğu Prensesi ve Berar Prensesi) (d. 1955; İstanbul - ö. 25 Ekim 2017; İstanbul) ,Türk soylu kişilik ve eski güzellik yarışması katılımcısı olan modeldir. 1976 yılında Miss Turkey yarışmasında yarışmış ikinci gelerek Türkiye'yi 1976 Miss Universe güzellik yarışmasında temsil etmiştir.

Hindistan'ın Haydarabad kentindeki nizam olan Mukarram Şah'ın üçüncü karısı olarak 1990'da onunla evlenmiş 3 yıl evli kalıp 1993'te ayrılmış bu evlilikten Nilüfer Şah adında bir kızı olmuştur. Kendisi son Osmanlı halifesi Sultan Abdülmecid Efendi'nin torunudur.[1]

Manolya Onur, 1976'dan 1978 yılına kadar model olarak çalışmıştır. Fransa'da Paris Sorbonne Üniversitesi'nde eğitim alaerak İngilizce, Fransızca, Almanca ve Sanat Tarihi eğitimi dallarında 6 yıl eğitim görüp mezun olmuştur.

Güzellik yarışmaları denince Türkiye'de akla gelen ilk isim organizatör Süha Özgermi'nin ilk eşidir.

Manolya, Ağustos 1990'da Haydarabad nizanmı Mukerrem Şah ile İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda evlendi ve H.E.H. adıyla bilinen prenses unvanını almış adıda Manolya-i-Nur Begüm Sahiba olmuştur. Evliliği boyunca Hindistan ve Avustralya'da yaşamını sürdüren Manolya Onur'un bu evlilikten 1991'de kızı Nilüfer Şah (Prenses Nilüfer) doğmuştur.

[2] Nizam olan eşinden 1993'te Cenevre, İsviçre'de boşanan Manolya Onur Türkiye'ye dönerek İstanbul'a yerleşmiş Osteoporoz Hasta Cemiyeti gibi hayır kurumları için çalışmalar yapmıştır. Bir dönem Phuket Adası'nda yaşayan eski güzellik yarışması katılımcısı model ve soylu kişilik Manolya Onur geçirdiği akciğer ödemi sonucu İstanbul'da tedavi altına alındığı Ortaköy'deki bir hastanede 25 Ekim 2017'de 62 yaşında ölmüştür. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shrivastava, Namita A (2006-03-19), "Princess diaries", Times of India 
  2. ^ "Turkish Beauty Fights for Justice", Times of India, 2006-03-21 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]