Mannheim Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mannheim Üniversitesi
Harita
SloganIn omnibus veritas (Gerçek her şeyde)
Kuruluş1967
TürDevlet üniversitesi
Eğitim dil(ler)iAlmanca, İngilizce
RektörErnst-Ludwig von Thadden
Akademik personel840
Kayıtlı12.362(HWS 2015/16)[1]
KonumMannheim, Almanya
Web sitesiwww.uni-mannheim.de

Mannheim Üniversitesi (Almanca: Universität Mannheim), 1967 yılında Almanya'nın Mannheim şehrinde kurulan üniversite. Yerleşkesinin Mannheim Şatosu'nda bulunması nedeniyle üniversitenin temeli 1763 yılında Karl Theodor tarafından kurulmuş olan Kurpfalz Bilimler Akademisi'ne dayandırılabilir.

Mannheim Üniversitesi Almanya'da özellikle işletme ve ekonomi alanında çok ünlü olup, birçok otoriteye göre işletme dalın bir numarası olarak değerlendirilmektedir.[2][3][4][5] 2014 yılı için Mannheim Üniversitesi, işletme dalının Almanya'daki bir, ekonomi dalının ise dört numarası olarak değerlendirilmiştir.[2]

İşletme Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Hukuk ve İktisat Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ile İktisadî Bilişim ve İktisadî Matematik Fakültesi olmak üzere beş fakülteden oluşmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğretim sunulan üniversite; İşletme, İktisat, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji gibi klasik alanların yanı sıra sunduğu disiplinlerarası öğrenim olanaklarıyla bilinmektedir. Sosyal bilimler, hukuk gibi çoğu alan; anadalın yanı sıra bir yandal öğrenimine olanak sunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin geleneksel mührü

Mannheim Üniversitesi'nin verdiği eğitimdeki ekonomi odağının kökleri, tarihsel olarak 1907 yılında Mannheim burjuvasının girişimi olan ve 30'lu yaşlara kadar ticaret adamlarının eğitilmesinin ticaret odası tarafından desteklendiği yüksek eğitim merkezi olan Devlet Ticret Yüksekokulu'nda yatmaktadır. Bu okulda iktisadî bilimlerin yanı sıra felsefe, tarih, sanat ve doğa bilimleri gibi dersler de verilmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nın arasındaki süreçte tercümanlık, psikoloji ve pedagoji enstitüleri de kurulmuştur.

1933 yılında nasyonal sosyalist iktidar tarafından bu yüksekokul, Heidelberg Üniversitesi olarak ayrılmıştır. Yüksekokulun 14 Yahudi öğretim görevlisinden yalnızca 3'ü hayatta kalabilmiştir. Kurbanların arasında psikoloji enstitüsü başkanı ve yüksekokul müdürü Otto Selz de bulunmaktadır.[6]

Yüksekokulun yeniden kuruluşu 1946 yılında, 1960'lı yıllarda Königsberg Ticaret Yüksekokulu'nun kuruluşunda büyük rol oynayacak "devlet iktisat yüksekokulu" olarak gerçekleştirilmiştir. Mannheim şehriyle sıkı ilişkisi bulunan işaret ise savaş sonrası dönemine dayanmaktadır. "In omnibus veritas" (lat. Gerçek her şeyde) ifadesi, Karl Theodor'un 1763'te Kurpfalz Bilimler Akademisi'ni kurduğu yönetmelikten alınmıştır. İfadenin tamamı "in omnibus veritas suprema lex esto" (Her şeyde var olan gerçek, en yüce kanundur.) şeklindedir. 2008 yılından itibaren üniversitenin yeni logosu resmî olarak kullanılmaktadır ve bu mühürse bir gelenek halini almıştır.[7]

Üniversitenin resmi olarak kurulduğu 1967 yılında öğrenci sayısı ve kontenjan birbirine denk gelmiştir.[8] Bugün beş fakültede de eğitim ve meslekî geliştirme olanağı sunulmaktadır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin ana yerleşkesi

Şatoda öğrenim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mannheim Üniversitesi'nin büyük bölümü, Dünya'nın ikinci büyük barok şatosu olan Mannheim Şatosu'ndadır. Okulun derslik ve kütüphaneleri, "barok şatonun rönesansı" hareketi kapsamında işletmelerin, vakıfların destekleri ve özel teşvikler sayesinde günümüz teknolojisiyle donatılmıştır. 2011 yılından itibaren "Rönesans 2.0" kampüs projesi sürdürülmektedir.

Fakülte ve bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İşletme Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Hukuk ve İktisat Fakültesi
  • Hukuk Bölümü
  • İktisat Bölümü
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • İktisadî Bilişim ve İktisadî Matematik Fakültesi
 • Ayrıyeten yabancı öğrenciler için Almanca eğitimi ve sınavı yapan bir birimi bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Studierendenstatistik der Universität Mannheim: Wintersemester 2015/2016 campus" (PDF). University of Mannheim. 15 Eylül 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2014. 
 2. ^ a b (Almanca) Uni-Ranking: RWTH Aachen und Uni Mannheim sind die Nr. 1 – Campus & MBA – Erfolg – Wirtschaftswoche 18 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Wiwo.de.
 3. ^ Business school rankings from the Financial Times – Masters in Management 2013 29 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Rankings.ft.com.
 4. ^ Die Top-Fakultäten für VWL – Handelsblatt Online 31 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Tool.handelsblatt.com.
 5. ^ [1] 18 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Times Higher Education.
 6. ^ "Universität Mannheim – Zahlen und Geschichte". University of Mannheim. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2014. 
 7. ^ Universität Mannheim – History 29 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. University of Mannheim.
 8. ^ "Facts about the University of Mannheim". 20 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]