Mallıca, İvrindi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mallıca
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe İvrindi
Nüfus
 - Toplam 605
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10770
İnternet sitesi: [www.mallicakoyu.com]
YerelNET sayfası

Mallıca, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün tarihçesi tam olarak bilinmesede bu civarın komşu köy olan Yağlılar köyünden sonra en eski köy olduğu bilinmektedir.Tarih araştırmasına girdiğimizde en eski mezar taşı bugünden 700 yıl öncesine göstermektedir.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adının tam bilinmemekle beraber bu köyde geçim kaynağı hayvancılık olduğundan dolayı mal kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir.Köyün daha önceki adının Malluca olduğu arşivlere dayanılarak bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri ile ilgili olarak en başta sarımsaklı ve sulu zırtlak enbaşta gelenidir. Köydeki oda muhabbetleride halen devam emektedir.Akşamları köy odalarında toplanıp muhabbet etme ara sıra da meşhur yemeğimiz sarımsaklı dediğimiz veya örfene diyede bildiğimiz hep beraber yemek hazırlayıp yenilir.Köyümüzde halen 4 adet faal durumda odamız vardır Bunlardan bir tanesi köy gençliğine ait , 2 taneside cami odaları, bir taneside yeni oda diye bilinen tüm köy halkına açık olan odadır.kısaca odaları tarif etmek gerekirse cami odaları namazdan sonra veya önce köy ihtiyarlarının buluştuğu namaz vakitlerini beklediği eğer köyde misafir varsa misafir odası olarakta kullanılan odadır.Bir diğer odamız ise köy gençliğine ait olan oda burada köyümüzün gençliği toplanım kendilerine ait muhabetlriniyaparlar düğünlerde odada toplanarak düğünde ne yapılacağı dernek sahibiyle kararlaştırılır ve ona göre hareket edilir köy gençliği bir bayraktar bir yamak olmak üzere 2 kişi tarafından yönetilir,akşamları odada toplanırlar muhabbet edilir arada sırada örfene yapılır,ayrıca köy gençleri köy içerisinde gezmek suretiyle olay varsa müdehale ederler veya köy muhtarına veya köy bekçisine bildirirler. Bir diğer odamız ise yeni oda diye bilinen odamız. Burada köy halkından kahvehaneden hoşlanmayan,gürültüyü sevmeyenler burada toplanıp muhabbete katılır.Odada her türlü muhabbet edilir. Varsa bir problemi olan o problem üzerinde tartışılır ve bir sonuca varmaya çalışılır.Ayrıca tatillerde ,bayramlarda köyümüze gelen misafirlerinde uğrak yeridir bu yeni odamız. Ayrıca köyümüzde kurban bayramlarında deve oynatılmaktadır,bu deve gerçek olmayıp elle insan tarfından yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline 50 km, İvrindi ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köy içerisinden Balıkesir Bergama Yolu geçmektedir.Arazi Yapısı Engebelidir. Ova olarak küçük bir bölümü bulunmaktadır.Sulak Arazisi yok denilecek kadar azdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 606
2000 605
1997 660

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2006 yılında devlet tarafından 100*2 düve projesi uygulanarak geliri olmayan vatandaşlarına iş imkânı sunmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]