Kocaeli, İvrindi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Kocaeli
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe İvrindi
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 663
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10770
İnternet sitesi: [2]

Kocaeli, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin adının nereden geldiği ve tarihi gelişiminin nasıl olduğu konusunda kesin olmamakla birlikte çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en yaygın olanı; Mahallenin Orhan Gazi zamanında, Koca Ali İsminde bir sipahi tarafından tımar olarak kurulduğu yolundadır. Bu özelliği nedeniyle köy, yüzyıllar boyu Osmanlı devleti'ne asker ve vergi vermiştir. Mahallenin ilk kurulduğu yerin şimdiki yerinden 2-2,5 km. güneyde Balıkesir Edremit karayoluna yakın bir yer olduğu söylenmektedir. Yine rivayetlere göre köy, savaşlar ve işgaller nedeniyle iki defa yer değiştirerek daha kuzeydeki şimdiki yerine taşınmıştır. Hatta günümüzde "köy yeri" diye adlandırılan ve mahallenin 1 km. kadar güneyinde bulunan kalıntıların önceki yerleşim yerlerinden biri olduğu rivayet edilmektedir. Koca Ali'nin kurduğu köy civarın en büyük yerleşim yeri olmuş ve bölgede en çok asker çıkarmasıyla ünlü olmuştur. Yakınlardaki Akbaş mahallesinin de Koca Ali'nin (kır saçlı) kahyasına ait olduğu ve bugünkü köy arazisinin Koca Ali tarafından bağışlandığı söylenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 44 km, İvrindi ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 663
1997 875

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Eğitim -Öğretim 1944 de geçici binada başlamış olup,1946 yılında yeni okul yapılmış, bu okulun 1953 yılında olan depremde yıkılması sebebiyle yerine yapılan okul 1956 da Eğitim -Öğretime açılmış,bu bina ihtiyaca cevap vermediğinden 1987 de yanına 2 derslikli bir okul daha yapılmış halen bu iki binada 5(beş)sınıflı ilköğretim okulu olarak Eğitim -Öğretim verilmektedir.Okulun ismi ŞEHİT BİNBAŞI NECDET GÜMÜŞ olarak değiştirilmiştir.

Mahallenin [içme suyu şebekesi]mevcut olup,ilk defa 1966 yılında Balya ilçesi hudutları içinde köye 7 km uzaklıktaki Habibler mahallesinden gelen su bu ihtiyaca cevap vermeyince Mahallenin doğusundaki ÇINAR PINARI ve güneybatısınsaki ören çeşmesi motopompla atılmış yine de ihtiyaca cevap vermediğinden 2006 da arteziyen açılarak depoya atılmasına rağmen daha hala mahallede su sıkıntısı çekildiği için Habiblerden gelen su boruları yenilendi.

Mahallede[kanalizasyon] şebekesi vardır. Mahallede[Ptt] şubesi yoktur ancak 1976 yılında 10 abonelik bir ptt acentesi açılmış bu abone sayısı arttıkça santral şimdiki Muhtarlık binasının altına yerleştirilerek fiber kablo ile ilçeye bağlanmıştır.

Mahallede 1990 yılında yapılan sağlık evi vardır ve hala hizmet vermektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol ilk defa 1990 yılında [asfalt] olup 16 yıl sonra 2006 da ikinci defa asfalt dökülmüştür.

Mahallede [elektrik] 1976 da gelmiş,Trafolar 2007 de yenilenerek hizmte girmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]