Kocaeli, İvrindi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kocaeli
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe İvrindi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 663
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10770
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kocaeli, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün adının nereden geldiği ve tarihi gelişiminin nasıl olduğu konusunda kesin olmamakla birlikte çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en yaygın olanı; Köyün Orhan Gazi zamanında, Koca Ali İsminde bir sipahi tarafından tımar olarak kurulduğu yolundadır. Bu özelliği nedeniyle köy, yüzyıllar boyu Osmanlı devleti'ne asker ve vergi vermiştir. Köyün ilk kurulduğu yerin şimdiki yerinden 2-2,5 km. güneyde Balıkesir Edremit karayoluna yakın bir yer olduğu söylenmektedir. Yine rivayetlere göre köy, savaşlar ve işgaller nedeniyle iki defa yer değiştirerek daha kuzeydeki şimdiki yerine taşınmıştır. Hatta günümüzde "köy yeri" diye adlandırılan ve köyün 1 km. kadar güneyinde bulunan kalıntıların önceki yerleşim yerlerinden biri olduğu rivayet edilmektedir. Koca Ali'nin kurduğu köy civarın en büyük yerleşim yeri olmuş ve bölgede en çok asker çıkarmasıyla ünlü olmuştur. Yakınlardaki Akbaş köyünün de Koca Ali'nin (kır saçlı) kahyasına ait olduğu ve bu günkü köy arazisinin Koca Ali tarafından bağışlandığı söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında detaylı bilgi olmamakla birlikte yaşatılabilen birkaç gelenek hâlâ devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Bunlardan birisi bayram ve düğünlerde gençlerin deve kostümüne girerek teneke çalarak veya müzik eşliğinde çeşitli oyunlar oynamalarıdır. Bir diğeri de köylüler tarafından "Şeytan Gelini" diye adlandırılan kukla tiyatrosu ve orta oyunudur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline 44 km, İvrindi ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 663
1997 875

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Eğitim -Öğretim 1944 de geçici binada başlamış olup,1946 yılında yeni okul yapılmış, bu okulun 1953 yılında olan depremde yıkılması sebebiyle yerine yapılan okul 1956 da Eğitim -Öğretime açılmış,bu bina ihtiyaca cevap vermediğinden 1987 de yanına 2 derslikli bir okul daha yapılmış halen bu iki binada 5(beş)sınıflı ilköğretim okulu olarak Eğitim -Öğretim verilmektedir.Okulun ismi ŞEHİT BİNBAŞI NECDET GÜMÜŞ olarak değiştirilmiştir.

Köyün [içme suyu şebekesi]mevcut olup,ilk defa 1966 yılında Balya ilçesi hudutları içinde köye 7 km uzaklıktaki Habibler köyünden gelen su bu ihtiyaca cevap vermeyince Köyün doğusundaki ÇINAR PINARI ve güneybatısınsaki ören çeşmesi motopompla atılmış yine de ihtiyaca cevap vermediğinden 2006 da arteziyen açılarak depoya atılmasına rağmen daha hala köyde su sıkıntısı çekildiği için Habiblerden gelen su boruları yenilendi.

Köyde[kanalizasyon] şebekesi vardır. Köyde[Ptt] şubesi yoktur ancak 1976 yılında 10 abonelik bir ptt acentesi açılmış bu abone sayısı arttıkça santral şimdiki Muhtarlık binasının altına yerleştirilerek fiber kablo ile ilçeye bağlanmıştır.

Köyde 1990 yılında yapılan sağlık evi vardır ve hala hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol ilk defa 1990 yılında [asfalt] olup 16 yıl sonra 2006 da ikinci defa asfalt dökülmüştür.

Köyde [elektrik] 1976 da gelmiş,Trafolar 2007 de yenilenerek hizmte girmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]