İçeriğe atla

Mal piyasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mal piyasası, hammadde veya birincil ürünlerin satın alınması, satılması ve ticaretinin yapıldığı bir pazardır.

Dünyada yaklaşık 100 birincil ürün ticaretini kolaylaştıran yaklaşık 50 büyük mal piyasası bulunmaktadır.[1]

İyi gelişmiş mal piyasaları, ürünlerin iyi tanımlanmasını ve standartlaştırılmasını gerektirir. Örneğin, belirli bir saflıkta bir ons altının sahibi veya satan kim olursa olsun aynı olmak zorundadır. Mal piyasaları, fiili ürünün fiziksel ticaretini veya spot sözleşmeler, vadeli işlemler, vadeli işlem opsiyonları ve takas sözleşmeleri dahil olmak üzere çeşitli türev sözleşmeleri içerebilmektedir.[2]

Mal piyasaları nasıl çalışır?

[değiştir | kaynağı değiştir]

Mal piyasaları, emtia ürünlerinin üreticilerinin ve tüketicilerinin, merkezi ve likit bir piyasada bunlara erişmesine izin vermektedir. Bu piyasa aktörleri, gelecekteki tüketim veya üretimden korunmak için emtia türevlerini de kullanabilmektedir.

Kıymetli metaller gibi belirli malların enflasyona karşı iyi bir koruma olduğu düşünülmektedir. Bu mallar, alternatif bir varlık sınıfı olarak geniş bir emtia seti portföyün çeşitlendirilmesine yardımcı olabilmektedir. Emtia fiyatları hisse senetlerine karşı hareket etme eğiliminde olduğundan, bazı yatırımcılar piyasa oynaklığı dönemlerinde emtialara da güvenmektedir.[3]

Mal piyasası, diğer piyasalar gibi çalışmaktadır. Mevcut veya gelecekteki bir tarihte çeşitli malların satın alınabileceği, satılabileceği veya ticaretinin yapılabileceği fiziksel veya sanal bir alandır.

Vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak mal ticareti de yapılabilmektedir. Vadeli işlem sözleşmesi, alıcı ve satıcı arasındaki bir anlaşmadır; burada, alıcı, satıcı malı gelecekte önceden kararlaştırılan bir tarihte teslim ettiğinde, işlem anında üzerinde anlaşılan tutarı ödemeyi taahhüt etmektedir.[4]

  1. ^ "Commodity market". capital.com. Erişim tarihi: 4 Haziran 2021. 
  2. ^ author., Teall, John L., 1958- (2018). Financial trading and investing. Academic Press, and imprint of Elsevier. ISBN 978-0-12-811117-8. OCLC 1030583491. 
  3. ^ expertise, Full Bio Follow Linkedin Follow Twitter Adam Hayes is a financial writer with 15+ years Wall Street experience as a derivatives trader Besides his extensive derivative trading; economics, Adam is an expert in; Research, behavioral finance Adam received his master's in economics from The New School for Social; Series 7, his Ph D. from the University of Wisconsin-Madison in sociology He is a CFA charterholder as well as holding FINRA; researches, 63 licenses He currently; Hayes, teaches at the Hebrew University in Jerusalem Learn about our editorial policies Adam. "Commodity Market". Investopedia (İngilizce). 13 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2021. 
  4. ^ Narang, Lakshay. "How does the commodities market work?". The Economic Times. 4 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2021.