Makao Tarihi Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makao Tarihi Merkezi
UNESCO Dünya Mirası
大三巴.jpg
Konum  Çin
Kriter Kültürel: ii, iii, iv, vi
Referans 1110
Tescil 2005 (29. oturum)
Bölge Asya-Pasifik

Makao'nun Tarihi Merkezi, (Çince: 澳門 歷史 城區; Portekizce: Centro Histórico de Macau), aynı zamanda Centro Histórico de Macau olarak da bilinir, eski bir Portekiz kolonisi olan Makao'da yer alan, Çin ve Portekiz kültürlerinin eşsiz asimilasyonu ve eşliğine tanık olan yirmiden fazla bölgenin genel adıdır. Kent meydanları, sokak manzaraları, kiliseler ve tapınaklar gibi anıtlar da dahil olmak üzere şehrin kültürel mirasını temsil etmektedir.

Makao Tarihi Merkezi, 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiş ve Çin'in 31. Dünya Mirası alanı olmuştur. UNESCO tarafından "Tarihi cadde, konut, dini ve toplumsal Portekiz ve Çin binaları ile Makao'nun Tarihi Merkezi, Doğu ve Batı'nın estetik, kültürel, mimari ve teknolojik etkilerin toplanmasına benzersiz bir tanıklık getiriyor" ve "...Çin ile Batı arasındaki en erken ve en uzun süren karşılaşmalara, uluslararası ticaretin canlılığına dayanan bir tanıklık yapıyor".[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Historic Centre of Macau. UNESCO World Heritage Centre". 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2017.