Majestelerinin Ejderhası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Majestelerinin Ejderhası
Majestelerinin Ejderhası Kitap Kapağı.jpeg
Yazarı Naomi Novik
Orijinal ismi His Majesty's Dragon
Çevirmen Gürkan Genç
Özgün dili İngilizce
Seri ismi Temeraire
Türü Alternatif Tarih
Fantezi
Bilimkurgu
Yayınevi Pegasus Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
Mart 2010
ISBN 978-605-4263-51-6
Sonraki eser Yeşim Taht

Majestelerinin Ejderhası, Naomi Novik tarafından yazılmış, alternatif tarih/fantezi türü kitaptır. 2006 yılında basılmıştır. Türkçe tercümesi Mart 2010'da basılmıştır. Temeraire serisinin ilk kitabıdır. 2007 yılında En İyi Roman Hugo Ödülü'ne aday gösterildi. Ama ödülü kazanamadı.

Kitabın Teması[değiştir | kaynağı değiştir]

Napolyon Savaşları sırasında, Kraliyet Donanması'nda HMS Reliant gemisinin kaptan olan William Laurence, bir gün ele geçirdiği Fransız gemisinde bir ejderha yumurtası bulur. Bu yumurta savaş ganimeti olarak sayılacağından dolayı, bu yumurtayı çatlamadan önce Birleşik Krallık'a götürmesi gerekmetedir. Yumurta Birleşik Krallık'a varmadan çatlar. Ejderhaya ele geçirilen geminin adı (Temeraire) verilir. Ejderhaya ad verilir, ama ejderhanın türü bit türlü belirlenemez. Gemi ülkeye varana kadar, Temeraire Laurence'a alışır. Ülkeye vardıktan sonra Temeraire, Hava Kuvvetleri'nin kendisine verdiği pilotu reddeder. Onun yerine, Laurence'ın kendisinin pilotu olmasını ister. Böylece, Laurence Donanma'dan Hava Kuvvetleri'ne yüzbaşı pilot olarak nakledilir.

Laurence ve Temeraire, eğitim almak için İskoçya'daki Loch Loggan Kuşlağı'na gönderilirler. Burada eğitimlerini aldıktan sonra, serüvenleri başlar. Birleşik Krallık'ta birkaç muharebeye katılırlar. Kitabın sonunda, Çin İmparatorluğu'ndan elçiler gelir. Elçiler, Temeraire'ı geri isterler. Bu sırada anlaşılır ki, Temeraire dünyada en nadir, ve sadece Çin'de bulunan "Semavi" türü ejderhadır.