Yeşim Taht

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yeşim Taht
Yazarı Naomi Novik
Orijinal ismi Throne of Jade
Çevirmen Gürkan Genç
Özgün dili İngilizce
Seri ismi Temeraire
Türü Alternatif Tarih
Fantezi
Bilimkurgu
Yayınevi Pegasus Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
Ekim 2010
ISBN 978-605-4263-96-7
Önceki eser Majestelerinin Ejderhası
Sonraki eser Barut Savaşı

Yeşim Taht, Naomi Novik tarafından yazılmış, alternatif tarih/fantezi türü bir kitaptır. Temeraire kitap serisinin 2. kitabıdır. Türkçeye Ekim 2010 tarihinde çevrilmiştir.

Kitabın Teması[değiştir | kaynağı değiştir]

Dover Savaşı'ndan sırasında, Çin'den Prens Yongxing ve beraberinde elçiler gelir. Prens Yongxing, Temeraire'ın Çin'e iade edilmesini istemektedir. Temeraire, Laurence ve mürettebatı olmadan Çin'e dönmeyi reddeder. Bunun sonucunda, Temeraire'ın mürettabatıyla dönmesine izin verilir.

Çin'e, Tom Riley komutasındaki Allegiance gemisiyle gidilecektir. Çin'e giden yol boyunca, Temeraire ve gemidekilerin başı beladan eksik olmaz. Çin'e varıldıktan sonra, Temeraire ailesiyle ve akrabalarıyla tanışır. Temraire ve Laurence, Çin'de ejderhaya verilen değerden oldukça etkilenirler.

Temeraire ve mürettebatı Çin'e yerleştikten sonra, Prens Yongxing onları tiyatro etkinliğine davet eder. Ama bu tiyatro etkinliği görüldüğü gibi değildir. Prens Yongxing Laurence'ı öldürmeye çalışır, ama başarısız olup, Temeraire'ın altında kalarak kendisi ölür. Bunun nedeni anşlaşılır ki, Yongxing Temeraire'ı ele geçirip, abisini tahttan devirebilmektir.