Maçka Demokrasi Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Maçka Parkı sayfasından yönlendirildi)
Maçka Demokrasi Parkı
Maçka Parkı
Harita
TürPark
KonumMaçka, Beşiktaş/Şişli, İstanbul
Açılış1993
Sahibiİstanbul Büyükşehir Belediyesi
DurumAçık
TesisBeltur

Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul'da, Dolmabahçe Vadisi'nde yer alan park. Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasındaki geniş bir alanı kaplar.

Parkın Nişantaşı girişi

Maçka Demokrasi Parkı'nın içinde iki spor aletleri parkı, iki çocuk oyun alanı, iki kahvehane ve lokanta, bir yapay ada ve iç içe toplam dokuz yapay havuz bulunmaktadır.

Özellikle günbatımında ve karlı havalarda amatör ve profesyonel fotoğrafçıların sıkça uğradığı yerlerinden biridir.

Maçka Demokrasi Parkı, bitki örtüsü bakımından zengin parklardan biridir. Parkta Ihlamur, Kavak, Gürgen, Kestane, Meşe, Akasya, Çınar, Şimşir, Kızılağaç, Ceviz ve Dışbudak ağaçlarının dışında yüzlerce çeşit bitki bulunur.

Çevresinde Hilton Oteli, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Maçka Silahhanesi (İTÜ Maçka Yerleşkesi) ve Vodafone Park gibi yapılar yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hâlen Maçka Demokrasi Parkı'nın bulunduğu vadi ile ilgili ilk bilgilere 19.yy'ın ortalarında rastlanır. Sık ağaçlıklı küçük kulübelerle bezenmiş ve yanından dere akan bir vadi olarak tanımlanan bu bölgenin at sürme, piknik ve mesire alanı olarak kullanıldığı sanılır. yine bu dönemlerde parkın yanında akan nehirde kayık gezileri düzenlendiğine dair bilgiler yer alır.

Bugünkü Teşvikiye Camii ve Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu'nun bulunduğu alanda yer alan Nilüfer Hatun Konaklarına ve çevresine gelenlerin bu vadiden geçtikleri, burada mola verdikleri ve dereden su içtikleri belirtilmektedir.

1970'li yılların başında bu alan özellikle evsiz insanların uğrak ve kalacak yeri olarak kullanılması nedeniyle korkulan bir bölge olmuştur. Harbiye 'de bulunan Artigiana Düşkünler Evi 'nden kaçan çocukların burada yaşamaya başladıkları ve özellikle geceleri etraftan geçen insanları korkuttukları dilden dile yayılmıştır.

Parktan bir görüntü.

Halkın şikayetleri üzerine burada geniş çaplı bir ıslah çalışması yapılmış ve Cadı Evleri olarak kabul edilen daha çok evsiz insanların barınak olarak kullandığı küçük kulübeler yıkılmıştır.

1990'lı yılların başında yanından kanalizasyon deresi akan ormanlık bir alan olarak göze çarpan[kaynak belirtilmeli] ve halk arasında sevgililerin buluştuğu "aşk parkı" olarak adlandırılan bu bölge 1993 yılında restore edilmiş ve adına "Demokrasi" kelimesi eklenmiştir. Beyoğlu Evlendirme Dairesi ile parkı birleştiren bir teleferik inşa edilmiştir. Park bu tarihten sonra da bir takım değişiklikler geçirse de genel görünümünü korunmuştur.

Maçka Demokrasi Parkı'nda özellikle son zamanlarda[kaynak belirtilmeli] çöp sorunu ortaya çıkması üzerine bu sorunun nedeni olduğu düşünülen parktaki iki halı saha yıkılmış ve yerlerine spor aletleri alanı yapılmıştır.

Ayrıca parkta evsiz insanların barınmaması ve gezenlerin rahatsız olmaması amacıyla polis devriye gezmektedir.

Üstünden teleferik hatlarının geçtiği içinde spor aletleri alanları, çocuk parkları ve sıralı havuzlar bulunan park İstanbul 'un en çok ziyaret edilen alanlarından biridir.

2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmiştir.[1]

Maçka – Taşkışla Teleferik Hattı[değiştir | kaynağı değiştir]

Parkın üzerinden geçen teleferik hattı

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İBB, Maçka Demokrasi Parkı'nı yeniledi". www.sozcu.com.tr. 2 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]