MIT Lisansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.47, 11 Haziran 2016 tarihli sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
MIT Lisansı
Yazar Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Yayımcı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Yayım tarihi 1988
DFSG uyumlu Evet
FSF onaylı Evet
OSI onaylı Evet
GPL uyumlu Evet
Kod bağdaştırma Evet

MIT Lisansı (okunuşu, em-ay-ti lisansı), 1988 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından hazırlanmış, yaygın[1] kullanılan bir özgür yazılım lisansıdır.

MIT Lisansı ile yayınlanan kodların sahipli yazılımlarda kullanılmasına, o yazılımın da lisansı dağıtması durumunda olanak verir. Ayrıca GPL ile uyumludur. Bir başka deyişle, GPL lisanslı bir yazılımla MIT lisanslı bir yazılımın kodları birlikte kullanılabilir ve dağıtılabilir.

MIT Lisansı, GPL dışında, Açık Kaynak İnisiyatifi standartlarına ve Debian Özgür Yazılım Yönergeleri'yle de uyumludur. Copyleft değildir.[2]

MIT Lisansı'nın kullanımı

MIT lisansı en yaygın kullanılan özgür yazılım lisanslarından biridir.[1] Mono geliştirme çatısı, Ruby on Rails, PuTTY, Lua (5.0 ve sonraki sürümlerde) gibi uygulama ve diller MIT lisansı kullanmaktadır. Bunun yanında XFree86 sistemi de MIT Lisansı kullanır, ki lisans zaten ilk olarak bu sistem için yazılmıştır.

Popüler çoklu lisanslı yazılımlardan JQuery JavaScript kütüphanesi hem MIT hem de GPL ile dağıtılmaktadır.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ a b "Top 20 licenses". Black Duck Software. 4 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23.08.2013.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ PardusWiki’de "MIT Lisansı" maddesi