Luigi Cadorna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luigi Cadorna
Doğum4 Eylül 1850(1850-09-04)
Verbania, Sardinya Krallığı
Ölüm21 Aralık 1928 (78 yaşında)
Bordighera, İtalya Krallığı
Bağlılığı İtalya
Branşı Kraliyet İtalyan Ordusu
Hizmet yılları1865-1917
Rütbesiİtalya Mareşali
General
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
ÖdülleriSaint Maurice ve Lazarus Nişanı (Büyük Haç) Savoy Askerî Nişanı (Büyük Haç)

İtalya Mareşali Luigi Cadorna (4 Eylül 1850 - 21 Aralık 1928), İtalyan general ve mareşal. I. Dünya Savaşı'nın ilk yarısında, İtalya Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1860 yılında Milano'daki "Teuliè" Askeri Okulu'nun öğrencisi oldu. 15 yaşındayken Torino Askeri Akademisi'ne girdi. Mezun olduktan sonra, 1868 yılında topçu bir teğmen olarak görevlendirildi. 1870 yılında 2. Topçu Alayı'nın subayıydı ve babası tarafından komuta edilen bir kuvvetin bir parçası olarak Roma'nın işgaline katıldı.

Eğitim ve askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Binbaşı olarak General Pianell'in kurmayına atandı. Verona'daki Tümen Komutanlığı'nın Kurmay Başkanı olarak görev aldı. Albay olarak 1892'de Bersaglieri 10. Alayı komutanı oldu. Sıkı disiplin ve verdiği sert cezaları ile itibar kazandı. Saldırı doktrini üzerine piyade taktikleri yer alan bir kitap yazdı. 1898 yılında korgeneral rütbesine terfi etti.

Savaş sırasında siyasi kontrol meselesi yüzünden 1908 yılında kendisine teklif edilen Genelkurmay Başkanlığı görevini reddetti.

I. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nın başlangıcında Temmuz 1914 tarihinde yine Genelkurmay Başkanlığı görevi teklif edildi. Bu sefer görevi kabul etti ve Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.

Ekim 1917'de Almanya destekli Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ordusu tarafından Caporetto Muharebesi'nde ağır yenilgiye uğradı. İtalyan Ordusu kargaşa içinde geri çekilmeye başladı. Ordu, genel bir çöküşün eşiğinde gibi görünüyordu; 275.000 asker teslim oldu. İtalya'nın müttefikleri İngiltere ve Fransa, İtalyan ordusunu güçlendirmek için 11 tümen gönderdi[1] ve Cadorna'nın görevden alınması konusunda ısrar ettiler. Genel 9 Kasım 1917 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevinden alındı. Yeni İtalya Başbakanı Vittorio Orlando tarafından yerine Genelkurmay Başkanı olarak saygın General Armando Diaz atandı. İtalyan kuvvetleri bundan sonra Piave ve Monte Grappa'nın arkasında yürüdü ve Müttefik tümenleri yardımıyla, çatışmanın seyrini tersine çevirdi. Versailles Antlaşması sırasında Müttefik Yüksek Askeri Şura'da, İtalyan temsilcisi olarak görevlendirildi.

Savaş sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra, Caporetto yenilgisini araştırmak için İtalyan hükûmeti tarafından düzenlenen bir soruşturmada yer aldı. Benito Mussolini iktidarı ele geçirdikten sonra yine de 1924 yılında Mareşal (Maresciallo d'Italia) oldu.

1928 yılında Bordighera'da öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marshall, 108. Keegan 25 tümen olduğunu iddia etmektedir. Bakınız Keegan, 227.
Askerî görevi
Önce gelen:
Alberto Pollio
İtalya Genelkurmay Başkanı
27 Temmuz 1914 – 9 Kasım 1917
Sonra gelen:
Armando Diaz