Lord of the Flies (film, 1963)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lord of the Flies (1963)
Lord of the Flies
"Lord of the Flies" filminin Fransızca sinema afişi
Yönetmen Peter Brook
Yapımcı Lewis M. Allen
Senarist Peter Brook
William Golding (roman)
Müzik Raymond Leppard
Görüntü yönetmeni Tom Hollyman
Kurgu Peter Brook
Gerald Feil
Jean-Claude Lubtchansky
Stüdyo Two Arts Ltd.
Dağıtıcı British Lion Film Corporation
The Criterion Collection (DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, dram, gerilim
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1963
Çıkış tarih(ler)i Mayıs 1963, Cannes Film Festivali
Süre 92 dakika
Ülke Birleşik Krallık İngiltere
Dil İngilizce
Devam filmi Lord of the Flies (film, 1990) y.Harry Hook
Diğer adları Sa Majesté des Mouches (Fransa)
Le Seigneur des Mouches (Fransa)
Il Signore delle Mosche (İtalya)
Herr der Fliegen (Almanya)

Lord of the Flies 1963 İngiltere yapımı dramatik macera filmidir. Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz edebiyatçı William Golding'in 1954 tarihinde yazdığı aynı adlı çok satan romanından (Türkçede İşte Bizim Dünya ve Sineklerin Tanrısı adlarıyla yayımlanmıştı) sinemaya aktarılmıştır. Goulding'in ilk romanı olan "Lord of the Flies" ilk yayımlandığında pek ilgi görmese de 1960'lardan itibaren bestseller olmuş ve ABD'de birçok okulda okutulması zorunlu kitaplar arasına girmiştir. Türkiye'de de 1970'lerden itibaren yabancı dilde eğitim veren okullarda okutulmuştur.

Filmin senaryosunu Peter Brook yazmıştır. Filmin yönetmenliğini de üstlenen Brooks, kurgusuna da katkıda bulunmuştur. Sinemaya tiyatrodan geçmiş olan İngiliz yönetmen Peter Brook (d.1925) daha çok yönettiği Shakespeare oyunlarına getirdiği ayrıksı yorumlar ile tanınmaktadır. Brook'un filminin kitaba oldukça sadık kaldığı ve en iyi edebiyat uyarlamalarından biri olduğu kabul edilir. Bunu yazar Goulding de dile getirmişti. Çocuk oyuncuların çoğunun amatör oyuncular arasından seçilmiş olması da filmin doğallığına katkıda bulunmaktadır. Filmin siyah-beyaz görüntüleri Tom Hollyman'a aittir.

İlk gösterimi çekildiği yıl Cannes Film Festivali'nde yapılmış ve film bu festivalde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmişti[1]. "Sineklerin Tanrısı" adı İbranicede bazen şeytan anlamında da kullanılan "Beelzebub" kelimesinden gelmektedir. Filmde bir uçak kazasının ardından ıssız bir adada mahsur kalan bir grup okul çocuğunun kendi küçük dünyalarını oluşturarak bir hayatta kalma ve iktidar mücadelesine girmeleri anlatılmaktadır. 1990 yılında filmin yüksek bütçeli yeni bir çevrimi daha yapıldı. Bu kez renkli çekilen bu filmin yönetmeni ise Harry Hook'tu.Bu film ilki kadar başarılı bulunmadı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Okyanus üzerinde iken uçakları kaza yapan otuz kadar İngiliz çocuğu yakınlardaki ıssız bir tropikal adaya çıkarlar. Kazadan hiçbir yetişkin sağ kurtulamamıştır. Yetişkinlerin dolayısı ile baskının ve kuralların olmadığı bir dünya üstelik de bir mercan adasının cenneti andıran ortamı ile birleşince çocuklara başlarda çok güzel gelir. Kendilerine göre bir düzen kurup oyunlar oynayıp avlanırlar. Ancak aradan zaman geçtikçe oluşan rekabet, korku ve güvensizlik bu bir bakıma demokratik düzeni terkedip kabile düzenine geçmelerine ve bunun sonucunda da gitgide vahşileşip korkunç bir kişiliğe bürünmelerine yol açar. Kaçınılmaz olarak da kamplaşma başlar. Bir grup çocuk uygarlığı temsil eden akılcı ve karizmatik Ralph'ın liderliğini kabul ederken,diğer bir grup da ilkelliğin temsilcisi olan Jack'in peşinden giderek kampı terkederler. Jack çevresindekileri 'bilinmeyen' le korkutarak kendine bağlamış ve kontrol altında tutmaktadır (dinlerin metaforu). Jack ve etrafındakiler avlanırlar, çiğ et yerler ve bunun sonucunda gittikçe daha da vahşileşirler. Ralph'ın kampına baskınlar düzenleyip işi cinayet işlemeye kadar vardırırlar.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden bir sahne.
Aktör/Aktris Rolü
James Aubrey Ralph
Tom Chapin Jack
Hugh Edwards Piggy (Domuzcuk)
Roger Elwin Roger
Tom Gaman Simon
Roger Allan Piers
David Brunjes Donald
Peter Davy Peter
Kent Fletcher Percival Wemys Madison
Nicholas Hammond Robert

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin uyarlandığı kitabın İngilizce ve Türkçe baskıları(Üst sıra: Faber (İngilizce), Habora, İş Bankası. Alt sıra: Deniz, Adam, Milliyet.).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Festival de Cannes/Lord of the Flies" (İngilizce). www.festival-cannes.com. 6 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]