Lir kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lir kuşu
Superb lyrbird in scrub.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
Alt takım: Passeri
Parvo takım: Corvida
Üst familya: Menuroidea
Familya: Menuridae
Lesson, 1828
Cins: Menura
Latham, 1801
Türler

Lir kuşu, Menura cinsini oluşturan güzel renk desenlerine sahip iki kuş türünün ortak adı. Passeriformes takımı içerisinde monotipik Menuridae familyasında sınıflandırılır.

Lir kuşu, büyük kahverengi sülüne benzer. Kanatları kırmızımsı ve kahverengi, gagası, bacakları ve ayakları siyahtır. Yetişkin erkek çok süslü bir kuyruğa sahiptir. Lir kuşu kuyruğunu gösterdiğinde lir şeklini alır. Dişilerin ve genç erkeklerin de kuyrukları vardır fakat özel tüylerden yoksundur. Muhteşem lir kuşunun kuyrukları 80–100 cm uzunluğunda olup, dişilerinki erkeklerden daha kısadır.

Muhteşem lir kuşunun şarkısı bir dereceye kadar meşhurdur. Şarkılarının yaklaşık % 80 'i usta, becerikli mimikleri içerir. Ve eşsiz bir potpori şeklinde birleştirir.

Zincir testere, araba motoru, maymun haykırışı, köpek havlaması ve yerel kuşların seslerini taklit eder. İnsan etrafının bir kuş sürüsü ile çevrildiğini hisseder. Hâlbuki bu sesleri yapan sadece bir tek lir kuşudur.

Avustralya'da bulunan diğer bir lir kuşu Menura alberti türüdür. Bu kuş daha ziyade kırmızı renkte olup dişilerinin kuyruğu daha az detaylıdır. Epiteti ona İngiltere Kraliçesi Viktorya'nın kocası Albert'in onuruna verilmiştir.

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşun adı, erkeğinin kuyruğunu gösterdiğinde lir müzik aletine benzemesinden gelir. Dıştaki iki tane kalın beyaz ve kahverengi tüyler bir çerçeve biçimini oluşturur. Bu tüyler iki yaşından sonra olgunlaşır. İçerideki daha ince tüyler ise telli çalgılar gibidir.

Yiyecek ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Lir kuşu örümcekler, solucanlar, böcekler bazen de tohumlar ile beslenir. Yiyeceklerini ayakları ile yaprakları karıştırarak bulur. Yiyecek bulma peşine yalnız çıkar fakat dişiler ve genç erkekler beraber beslenirken görülebilir.

Dağılım ve yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Lir kuşu, güneydoğu Avustralya ana kıtası ve güney Tasmanya'da nemli ormanlarda bulunur. Toprak meskenli bir kuştur, fakat geceleyin ağaçlarda tüner. Kuşlar daimi ikâmetgahlı olup, bölgelerinden pek uzaklara gitmezler. Nadiren uzaklara giderler ve yuvalarının çevresinde 10 km merkezli bir alan içinde bulunurlar.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Lir kuşu her sene Nisan ve Ekim ayında ürer. Tek yumurta üzerine oturur. Dişi yuvayı kendisi yalnız yapar. Kuluçka dönemi yaklaşık altı hafta sürer. Yumurtadan çıkan yavru ile annesi ilgilenir. Yavru yuvayı ancak 6-10 hafta sonra terk edebilecek duruma gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Higgins, P, J.Peter and Steel, W.K.(eds) 2001. Handbook of Australian, New Zealand & Antartic Birds, Volume 5(Tyrant-flycatchers to chats.) Oxfors University, Prees Melbourne.
  • Strahan, R.(ed) 1994 Cuckoos, Nightbirds and Kingfishers of Australia, Angus and Robertson/Australia Photographic index of Australian Wildlife, Sydney.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Lir kuşu ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Lir kuşu ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.