Leyla Pınar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Leyla Pınar Tansever (1944, İstanbul - 5 Haziran 2021, İstanbul); Türk klavsenci, organist ve müzikolojist. İstanbul Barok adlı topluluğun kurucusu ve müzik direktörüdür. Aynı zamanda Uluslararası İstanbul Barok Müzik Festivali'nin kurucusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Leyla Pınar, 1944'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Konservatuvarında eğitim gördü. Özel olarak çalıştığı Cemal Reşit Rey'in tavsiyesi üzerine Avrupa'ya gitti. Sırasıyla Padova'da Cesare Pollini Konservatuvarı, Poitiers Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Paris'te Sorbonne Ecole des Hautes Etudes'de ve Ecole Normale de Musique'te eğitim gördü. Klavsen dalında "Premier prix" aldı. Fransa'da JMF Rencontres Musicales ve François Henri Clicquot ödüllerini kazandı. Bruno Coltro, Solange Corbin, Antoine-Geoffrey Dechaume, Nadia Boulanger ve Robert Kohnen'in öğrencisi olup ihtisaslaşmasını Santiago da Compostella'da Raphael Puyana, Venedik'te Kenneth Gilbert, Comminges'te Jean-Patrice Brosse, Michel Chapuis (org) ve Guildhall Music School'da Christopher Kite (forte piyano) ile kurslarda sürdürdü. Collegium Musicae Antiquae, Ensemble Mondial, I Fiamminghi, Netherlands Calefax, Brüksel Kraliyet Senfoni orkestraları ile solist olarak konserler verdi. Robert Kohnen ve Paul Dombrecht gibi dünyaca ünlü barok müzik uzmanlarıyla Avrupa'da pek çok defa ikili konserler verdi. Ayrıca tüm Avrupa ülkeleri ve Amerika'da resitaller verdi. Al Bustan, Anvers-I Fiamminghi in Campo, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Brüksel-Printemps Baroque, katıldığı festivallerden bazılarıdır. Cumhuriyetin 75. Yılı için davet edildiği New York'taki Birleşmiş Milletler binasında çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir resital vermiştir. Ayrıca dünyanın en önde gelen çalgı müzelerinden Brüksel Enstrüman Müzesinde müzeye ait 3 farklı tarihî klavsen ile resital veren Leyla Pınar'ın, Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika ve Türkiye radyo-TV'lerinde solo ve film müziği kayıtları bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Radyo Oda Orkestrası ve İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası ile birçok barok ve çağdaş konçertonun Türkiye'de ilk seslendirişini gerçekleştirdi. Ertuğrul Oğuz Fırat'ın kendisine ithaf ettiği Klavsen Konçertosu'nun dünya prömiyerini Ankara'da CSO ile gerçekleştirdi. Aynı eseri daha sonra Brüksel Kraliyet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ile icra etti.

Özellikle Fransız basını ve Avrupa müzik çevresinin dikkatini çeken ilk CD'si Fransa'da Diapason değerlendirmesi almış, çağdaş Türk bestecilerinin yapıtlarına yer verdiği bir başka CD'si ise Cumhuriyetin 70. yılı için yapılmıştır.

Sayısı 3 ile 50 arasında değişen İstanbul Barok topluluğunu kurdu. Toplulukla beraber Türkiye ve Avrupa'nın pek çok ülkesinde 7 barok opera sahneleyip 1 dans gösterisi ve pek çok konser düzenledi. Topluluğun sanat ve müzik yönetmenliğini devam ettirmektedir.

1985 yılında İngiliz devletinin davetlisi olarak, Londra'daki müzik kurumlarında İngiliz barok müziği üzerine araştırmalar yaptı. Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik Tasarım Bölümü başkanlığı görevlerinde bulundu. Brüksel Kraliyet Konservatuvarında klavsen üzerine master class dersleri verdi.

Leyla Pınar Centre de Culture Européen'e de üye olan çalışmalarını hâlen Avrupa ve Türkiye'de orkestra, ensemble ve solo konserlerle; TV, radyo, CD ve DVD ortamlarında sürdürmektedir.

Leyla Pınar 2016 yılında profesör unvanı almıştır. Haliç Üniversitesi Konservatuvarının müdürlüğü ile Türk Müziği Bölümünün bölüm başkanlığı görevini yürütmüştür. Opera Bölümünde de piyano, opera ve müzik tarihi dersleri vermiştir.

Kayıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Leyla Pinar: Clavecin. Label: Pavane ADW 7225
  • Leyla Pinar: Yeni Bir Deyis. Label: Night And Day

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]