Leyla Demiriş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Leyla Demiriş, (d. 23 Mart 1945, İstanbul – ö. 23 Eylül 2016, İstanbul), Türk soprano ve opera sanatçısı.

1964 yılında başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nda en büyük partileri yorumlayarak sürdüren sanatçı, sanat yaşamını İstanbul Devlet Operası’nda baş solist olarak sürdürmekteyken hayatını kaybetmiştir.

Yaşamı ve sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenimine İstanbul'da Fransız okulunda başladı. Sonra müzik eğitimini İstanbul Şehir Konservatuarı'nda yaptı. Konservatuvar öğrencisiyken İstanbul Operası’nda Turandot Operası’ “Liu” ile soprano olarak başroller söylemeye başladı. Henüz 19 yaşındaydı ve olağanüstü başarı kazandı. E. Cartis, A. Florescu, V. Campagnano ve N. Nikolov gibi dünyaca ünlü şan pedagogları ile çalıştı.

İlk plağını 1986 yılında çıkardı. Yurt içi ve yurt dışında sanat gösterdi. Opera temsilleri, senfoni orkestraları eşliğinde konserler, resitaller, bant, plak, CD kayıtları ve önemli birçok festival açılışı ile sanat yaşamı dolu geçti. Köroğlu, IV. Murat, Karyağdı Hatun ve Yusuf ile Züleyha isimli Türk operaları ile Mevlâna Oratoryosu’nun Dünya Prömiyerlerindeki başarılı yorumu, Türk kültür ve sanatına yapmış olduğu katkılarla çok değerli bir hizmet verdi. Sanatçı, Çekoslovakya, Romanya, ABD, Yugoslavya, Bulgaristan, Almanya ve Polonya gibi ülkelerde Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria rusticana, İl Trovatore ve Nabucco operalarındaki başarısı büyük ilgi topladı ve verdiği konser ve resitaller yankı yaptı.

Okan Demiriş ile evli olan Sanatçı,[1] tedavi gördüğü İstanbul'daki bir hastanede, 23 Eylül 2016 tarihinde 71 yaşında öldü. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Oynadığı eserler ve rollerden bazıları şunlardır;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]