Levél

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Levél (AlmancaKaltenstein), Macaristan'ın Győr-Moson-Sopron ilinde bir köy.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Macaristan'ın kuzey-batısında, M1 otoyoluna yakın, Mosonmagyaróvár kasabasıyla Hegyeshalom köyü arasındadır. Hegyeshalom ile Rajka arasındaki uluslararası bisiklet yolu üzerindedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı ilk kez 1410 yılına ait Almanca bir metinde Kaltenstein olarak geçmektedir. Macarca adıysa ilk kez 1532 yılında bir vergi kaydında görünür. Köy 1529 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nca boşaltıldı. 1809 Fransız işgali nüfus için ekonomik sıkıntıya yol açmıştır. Köye ilk defa 1926 yılında elektrik gelmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında köyün tarımsal ve hayvancılık alanındaki üretimi Wehrmacht tarafından talep edilince, kıtlık baş gösterdi. Alman nüfusunun çoğu savaştan sonra sınır dışı edildi. Komünist dönemde, devlet yatırımıyla ekonomik büyüme görüldü.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün altyapısı genel olarak iyi durumdadır. Su boru sistemi 1997 yılında inşa edilmiştir. Nüfusun %98'inde, telefon bağlantısı ve kablolu televizyon yaygındır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin nüfusu artma eğilimindedir. İstatistiksel olarak, nüfusun yarısından fazlası için gelir desteği gerekmektedir. Toplam nüfusun sadece %6'sı yüksek öğrenim mezunudur. Çalışan nüfusun %6.5'i tarım, %15'i ticaret ile uğraşmakta, insanlar daha çok Mosonmagyaróvár kasabasında çalışmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]