İçeriğe atla

Lauca Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parinacota Volkanı'na bakış
Lago Chungará üzerinde güneşin batışı
Yol tabelası
Alpakalar

Lauca Milli Parkı (İsp. Parque Nacional Lauca), Şili'nin en kuzeydeki millî parkı olup, UNESCO'nun biyosfer doğal koruma alanıdır.

Tarapacá Bölgesi'nde bulunan Putre'nin 12 km batısında, Bolivya sınırındadır.

Milli parka And Dağları şekil vermiş olup, yüksekliği 6300 metreyi bulan devasa dağlar ve volkanlar parkı çevreler. Çoğu altıbinlik olan çok sayıda volkan göze çarpar.

Coğrafya ve iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Lauca Milli Parkı'nın alanı 1370 km² olup, 1965 yılında düzenlenerek açılmıştır. İdare merkezi Parinacota 'dadır. Sınırlarından Río Lauca ve Río Lluta nehirleri geçer.

Gündüz sıcaklığı 5–20 °C arasında ve görece elverişlidir. Buna karşın geceleri, -15 °C dereceye kadar düşen ısısıyla, sıklıkla çok soğuktur. Yüksek kesimlerinde kuru tundra bölgeleri bulunmakla beraber daha nemli bölgeler de vardır.

Volkanların yakınında, 4520 m yükseklikte Lago Chungará bulunur. 21 km² civarında alana sahip göl, Dünya'nın en yüksek konumundaki göllerinden biridir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Jurasi'de termal sıcak su kaynakları ziyaret edilebilir ve yerli köyü Parinacota' 'da, yörenin ilk sakinlerinin kültürü üzerine bilgi edinilebilir. Diğer etkinlikler, tırmanış ve balık avlama turlarıdır. Park, Şili orman makamı CONAF tarafından idare edilir.

Parkın güneyinde, 4245 metre yükseklikte termal kaynakları olan, büyük tuz gölü Salar de Surire bulunur. Burada flamingolar, vikunyalar ve lamalar gözlemlenebilir. Monumento Natural Salar de Surire (Salar de Surire Doğal Anıtı) 1983 'te düzenlenmiş olup, 175 km² bir alanı kapsar.

Milli park, mesela içlerinde guanakolar, and kondorları, pumalar ve vizcachalar gibi canlıların olduğu, zengin bir hayvan dünyası sunar. 130 civarında çeşitli tür, milli parkta 2800 m ile 4000 m arasında yaşar. Park ziyaretçilerinin, vücutta şikayetlere sebebiyet verebilen, sıra dışı yükseklik ve az oksijen konusunda bilinçli ve tedbirli olmaları gerekir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]