Laguna San Rafael Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Laguna San Rafael, Şili'nin Aysen Bölgesi'nde bir milli park.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

San Rafael Buzulu'nun uydu görüntüsü. 1990 ile 2000 yılları arasındaki karşılaştırmalı bu resimde buzulun geri çekilişi görülmektedir.

Milli Park Puerto Chacabuco'nun 120 km güneyinde yer alır. Ulaşmak için, genelde önce Coyhaique üzerinden uçakla Puerto Aysen'e gidilir. Daha sonra feribotla Puerto Chacabuco üzerinden yola çıkılarak Estero Elefante kanalı geride bırakılır ve Laguna San Rafael Buzuluna ulaşılır.

Park alanı 17.420 km², en yüksek dağı (4.058 m).

Milli Park'ın büyük bir kısmı Taitao Yarımadası'nın üstündedir. Şili anakarası üstünde ise Campo de Hielo Norte ve Campo de Hielo del San Valentin bölgelerinin buzullarla kaplı alanları bulunur.

Buraya gelen turistlerin ana gayesi Monte San Clemente o Valentinin 50 km batısındaki Laguna San Rafael Buzulu'nu görmektir. Devasa boyuttaki bu buzullar, geriye doğru 45 km derinliğe, 3 km genişliğe sahiptir. Yüksekliği yer yer 50 m'nin üzerine çıkar.Turistler botlarla buzulun yakınına getirilirler. Ancak aslında buzul duvarlara çok yaklaşmak tehlikeli olabilir. Zira parçalanan buz kitleleri büyük ve tehlikeli dalgalar oluşturabilirler.

Yöre çok yağışlıdır (5.000 mm/yıl), ortalama sıcaklık ise 5 °C civarındadır.

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

İklimin elverişsizliği sebebiyle devasa parkta çok az ağaç türü vardır. Bunlar arasında kayın ve servi sayılabilir.

Hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada daha çok deniz kuşları ve iri balık türleri yaşar. Düşük hava sıcaklığı sebebiyle memeli hayvanlara ender rastlanır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Laguna San Rafael Milli Parkı 1959 yılında milli park olarak kabul edildi. 1979 yılında UNESCO bu parkı biyosfer rezervi olarak ilan etti.