Lagumot Harris

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lagumot Gagiemem Nimidere Harris (d. 28 Aralık 1938 - ö. 8 Eylül 1999)[1] Naurulu din görevlisi ve siyasetçi. Harris, Büyük Okyanus'ta Mikronezya ada öbeği içerisinde yer alan Nauru'da 1978'de kısa bir dönem ve 1995-1996 yılları arasında olmak üzere iki farklı dönemde devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Harris ilk olarak Nauruan CDF'nin (Nauru Cemaat Kilisesi) papazı olarak çalıştı . Bununla birlikte, bundan uzaklaştı ve 1976'da Boe'de Bağımsızlık Kilisesi'ni kurdu, bu da başlangıçta birçok takipçi kazandı. 1978'de parlamento seçilen başkan oldu.

Diğer Nauruan siyasetçilerinden farklı olarak Harris, entrika ve işleri olmayan büyük ölçüde saygı duyulan bir kişiydi. Air Nauru'nun Avustralya'daki Kasım 1996'da havayolunun başkanının kötü davranış nedeniyle görevden alındığı "uçuş yasağı" nda Harris, başkanlık görevini güvenilir olmayan bir oylamadan sonra Bernard Dowiyogo'ya teslim etmek zorunda kaldı. Dowiyogo daha sonra Air Nauru'nun yeni başkanı olarak Avustralya Ken McDonald'yı atadı. Harris daha önce eyalet ziyareti sırasında Manila'yı ziyaret etti. Ölümü sırasında Nauru Rehabilitasyon Kurumu'nun başkanıydı.

Harris, evli ve 10 çocuk babasıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lagumot Harris hakkında bilgiler". 3 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2020.