Ladik Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ladik Gölü
Ladik Gölü
Konum Samsun,Türkiye
Göl türü -
Uzunluk 7 km
Genişlik 2 km
Yüzölçümü 870 hektar
Ortalama derinlik - m
En derin noktası ? m
Yüzey rakımı 950 m
Adalar Yüzen adalar

Ladik Gölü. İlçenin doğusunda bulunan ve 870 hektarlık alana sahip olan göl, üzerinde yüzen adacıkları (Torf madeni) ile son derece ilgi çekici bir sit alanıdır. Etrafının dağ ve orman manzarası ile çevrili olması ona kendi güzelliğini katmaktadır. Turna balığı, tatlı su levreği, tahta balığı, sazan, kızılkanat gibi balık türlerinin yaşaması nedeniyle ilçedeki balıkçılık sektörü ve balıkçılık turizmi, bu yöredeki yaşamı son derece etkilemektedir. Yüzen adacıkları ve barındırdığı birçok kuş türleri ile göle farkli bir güzellik katmaktadır. Burada su kayağı, sörf, yelkenli yarışı gibi sportif faaliyetleri yapmak da mümkündür.Bu özellikleriyle göl, ilçe turizmine hizmet etmektedir.

Ladik Gölünde yaşayan balık türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ladik Gölünde yaşamakta olan başlıca balık türleri; Turna Balığı, Geceğan, Tahta Balığı, Sazan, Kızıl Kanat, Tatlı Su Istakozu.

Doğal Güzelliklerinin yanı sıra içerisinde barındırdığı balıkların yanında bu bölgede tatlı su ıstakozu da bulunmaktadır.

Ladik Gölünde yaşayan kuş türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Temmuz 1997 yılında gölde yapılan kuş gözlem gezisi sonuçlarına göre, Ladik Gölünde aşağıdaki kuşların yaşadığı ve ürediği tespit edilmiştir;

Gece Balıkçılı, Alaca Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Erguvanı Balıkçıl, Kara Leylek, Yeşilbaş, Uzunbacak, Kızkuşu, Yeşil Düdükçün, Karabaş Martı, Gümüş Martı, Sumru, Küçük Sumru, Ak Kanatlı Sumru, Turna.

Ladik Gölü civarında gözlenmiş ve bölgede üremesi olası olan diğer türler şöyledir :Kaya Güvercini, Tepeli Toygar, Tarlakuşu, Kızıl Sırtlı Örümcekkuşu ve Boğmaklı Ardıç.

Ladik Gölü civarındaki dağlık alanda yer alan meşeliklerde de serçe ve saka kuşları görülmüştür.

Göl, barındırdığı su kuşu populasyonları nedeniyle Önemli Kuş Alanı (ÖKA) olarak değerlendirilebilir. Bölge özellikle üreyen balıkçıl populasyonları açısından incelenmelidir.

Ladik Gölünde yetişen bitkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitki türü olarak, gölün önemli bir kısmı sazlıktan teşkildir.

Ladik Gölünün kullanım amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

DSİ (Devlet Su İşleri) tarafından gölün kuzey bölgesine inşa edilen setle birlikte göldeki su seviyesi artmış ve bu nedenle tarım alanları sular altında kalarak önemli bir tarım arazisi kaybolmuştur. Göldeki sucul bitkilerin azalmasının temel nedeni de göldeki su miktarının artmasıdır. Göl suyunun tatlı su olması özelliğinden dolayı her türlü sucul bitki gölde yetişebilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ladik gölü tektonik hareketlere bağlı oluşan çukura suların dolmasıyla oluşmuş Tektonik göldür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Türkiye'deki göller
  • Güner Sarıoğlu- Ladik 76 Belgeseli (Ladik Gölü etrafındaki çevre katliamını anlatır, Danıştay tarafından turizm tanıtımımızı kötü yönde etkiler teziyle sansürlenmiştir.)