Önemli Kuş Alanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guandu Doğa Parkı (Tayvan)

Önemli Kuş ve Biyoçeşitlilik Alanı (İngilizceImportant Bird and Biodiversity Area (IBA)), BirdLife International tarafından kuş popülasyonlarının korunması için küresel olarak önemli olarak kabul edilen uluslararası kabul görülen bir dizi kriter kullanılarak tanımlanan bir alandır. Günümüzde dünya çapında 12.000'den fazla IBA bulunmaktadır.[1] Bu alanlar tamamen korunacak kadar küçüktür ve karakterleri, habitatları veya ornitolojik önemi bakımından çevredeki ortamlardan farklıdır.

Genellikle IBA'lar bir ülkenin mevcut korunan alan ağının bir parçasını oluşturur ve ulusal mevzuat kapsamında korunur. Mevcut korunan alanlar içinde olmayan IBA'ların yasal olarak tanınması ve korunması farklı ülkeler arasında değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerin Ulusal IBA Koruma Stratejisi vardır, bazılarında ise koruma tamamen yoktur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Important Bird and Biodiversity Areas (IBAs) | BirdLife". www.birdlife.org. 12 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2019. 
  2. ^ "Important Bird Areas (IBA). In: UNEP-WCMC. 2010. A-Z Guide of Areas of Biodiversity Importance. UNEP-WCMC. Cambridge, UK. www.biodiversityA-Z.org". Biodiversitya-z.org. 24 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2019.