LTI

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Learning Tools Interoperability (LTI) ya da Türkçe söylenişiyle Öğrenim Araçları Birlikte Çalışabilirliği, IMS Küresel Öğrenim Konsorsiyumu tarafından oluşturulan bir eğitim teknolojileri standardıdır.

LTI standardı, bir eğitim yazılımının harici araç ya da sistemi çağırması ve onunla iletişim kurması için gerekli yöntemleri belirler. Daha basit bir şekilde söylemek gerekirse; bir LMS altyapısının 3. taraf bir Ödev (Assignment), Notlandırma (Grading) araçlarından ya da birlikte çalışma ortamından veri çekmesini ve birlikte çalışabilmelerini sağlar.

Standardın güncel 1.3 sürümünde, söz konusu birlikte çalışabilirlik OAuth2, OpenID Connect ve JSON web belirtimleri kullanılarak sağlanmaktadır.

LTI standardını destekleyen bazı araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2024 tarihi itibarıyla, LTI standardını belirleyip, yönetimini üstlenen IMS Global konsorsiyumu tarafından sertifikalandırılmış, 11.500'ün üzerinde[1] kütüphane, araç ve yazılım bulunmaktadır. Sertifikalandırılmamış ya da sertifika süreci devam eden araçlarla birlikte bu sayının 30 bini aştığı tahmin edilmektedir.

LTI standardını destekleyen bazı yaygın araçların listesi aşağıda sıralanmaktadır:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TrustEd Apps Directory". 1EdTech (İngilizce). 27 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2024. 
  2. ^ Da Silva, Giovanni Cimolin; Batchelder, Ned (25 Ağustos 2021). "LTI 1.3 and LTI Advantage". Open edX Blog (İngilizce). 27 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2024.