Open edX

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Open edX
Geliştirici(ler)Axim Collaborative ve özgür yazılım toplulukları
İlk yayınlanma1 Haziran 2013
Güncel sürümPalm.4 / 16 Kasım 2023 (24 gün önce) (2023-11-16)
Programlama diliPython/Django, JavaScript
İşletim sistemiWindows, Mac OS X, Linux (platform bağımsız)
TürÖğrenim Yönetim Sistemi (LMS), Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders altyapısı
LisansÇekirdek AGPL 3.0,
API kütüphaneleri ve XBlock mimarisi Apache Lisansı
Resmî sitesihttps://open.edx.org/

Open edX, açık ve özgür yazılım lisanslı, öğrenim yönetim sistemi özelliklerini de barındıran bir Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders altyapısıdır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Open edX'in geliştirilme süreci, Harvard ve MIT tarafından kurulan ve dünyanın önde gelen eğitim kurumlarının Axim Collaborative çatısı altında bir araya geldikleri, kâr amacı gütmeyen bir ortak girişim tarafından sürdürülmektedir. Open edX altyapısını kullanan edx.org, 78 milyonu aşkın öğrencisi ve binlerce dersiyle birlikte en yaygın kitlesel eğitim portallarından biridir[1]. Open edX altyapısının ise edX.org dışındaki sitelerde 200 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Günümüzde Stanford Üniversitesi'nden Google'a, Sorbonne'dan Kraliçe Rania Vakfı'na dek pek çok kurum ve özgür yazılım toplulukları tarafından geliştirilen ve desteklenen Open edX, farklı seviyelerde 53 dilde yayınlanmaktadır.

Son derece karmaşık ve çok sayıda bileşenin bir araya geldiği modüler bir yapıda[2] geliştirilen Open edX'in altyapısının büyük kısmı Python/Django kullanılarak yazılmıştır. Ön yüz (Front-end) tarafındaysa, HTML'in yanı sıra giderek artan oranda Microfront-end mimarisi ve JavaScript teknolojileri kullanılmaktadır.

Open edX aşağıdaki bileşenleri içinde barındırır:

 • Studio (CMS)
 • Öğrenim Yönetim Sistemi (LMS)
 • Xblock (Bileşen mimarisi)
 • ORA2
 • Tartışma Forumu

Bu bileşenlerin dışında, LTI 1.3 ve LTI Advantage standartlarını destekleyen Open edX, pek çok 3. taraf eğitim uygulaması ve aracıyla bütünleşik çalışabildiği gibi bu araçları da kendi içinde çalıştırabilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Harvard ve MIT tarafından kurulan edX eğitim portalı, 1 Haziran 2013 tarihinde kaynak kodunu kamuya açtı. Yazılımın kaynak kodlarının kamuya açılmasından önce, 13 Nisan 2013 tarihinde, kendisine ait açık kaynak kodlu Class2Go yazılımının işlevsetlerini bu yeni platforma taşıyacağını açıklayan Stanford Üniversitesi de bu yeni platformun öncülerinden biri oldu[3].

edX 2021'de 2U firması tarafından satın alındığında, Open edX geliştiricileri ve bakımı, Harvard ve MIT üniversiteleri tarafından kurulan ve bu satın alma geliriyle kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Center for Reimagining Learning'e (tCRIL) transfer edildi. 2023 yılında tCRIL'in adı Axim Collaborative olarak değiştirildi.

Sürüm politikası olarak; büyük teknoloji atlamaları olmadığı sürece birisi yaz tatili öncesi ya da sırasında, diğeriyse akademik yarıyıl öncesinde iki sürüm yayınlamayı hedefleyen Open edX'in sürüm takvimi aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir:

Türkiye'de Open edX kullanan kurumlar[değiştir | kaynağı değiştir]


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "About Us". edX.org (İngilizce). 8 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2023. 
 2. ^ Güneş, Ege. "Canvas LMS, Open edX ve Dökülen Saçlarımız". Artistanbul. 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2018. 
 3. ^ "Stanford to collaborate with edX to develop a free, open source online learning platform". Stanford Üniversitesi. 11 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2019. 
 4. ^ Işıngör, Ali. "Open edX Hawthorn'a Merhaba!". Artistanbul. 7 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2018. 
 5. ^ Işıngör, Ali. "Open edX Ironwood Geldi, Hoş Geldi!". Artistanbul. 8 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2019. 
 6. ^ Işıngör, Ali. "Open edX Ironwood.2 ve Türkçe Yerelleştirilmesi". Artistanbul. 2 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
 7. ^ Özgen, Burcu. "Öğrenci gözüyle: Open edX Juniper". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2020. 
 8. ^ Güngör, Hilal. "Open edX Maple ile Tanışma". 11 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2022.