Canvas LMS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Canvas LMS
Canvas new logo - white bkgrd.jpg
CanvasLMS-ZekaKupu.png
Turkcell Zeka Gücü portalında kullanılan Canvas LMS ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) Instructure ve özgür yazılım toplulukları
Kararlı sürüm 2017.04.01 / 1 Nisan 2017 (2 yıl önce) (2017-04-01)[1]
Programlama dili Ruby
İşletim sistemi Windows, Mac OS X, Linux (platform bağımsız)
Tür Öğrenim Yönetim Sistemi (LMS)
Lisans AGPL[2], kapalı kaynak kodlu genişletmeler
Resmî sitesi canvaslms.com

Canvas LMS, açık ve özgür yazılım lisansını kullanan bir çekirdek (opencore) etrafında geliştirilmiş, pek çok ücretli ve kapalı kaynak kodlu hizmetleri de sunan, bir öğrenim yönetim sistemidir.

Canvas LMS; işbirlikçi çalışma, rozet sistemi, tartışma alanları gibi araçlarla öğrenenlere esnek bir öğrenme ortamı sunmaktadır. Canvas LMS öğrenme yönetim sistemi responsive tasarıma sahiptir, bu sayede öğrenenler tüm işletim sistemlerinden ve tarayıcılardan hatta mobil cihazlarından da erişimlerini sağlayabilmektedir[3].

Canvas LMS, e-öğrenme faaliyetleri için birçok araç ve kolaylık barındırmaktadır. Bu araçlara ek olarak; Instructure firmasının MOOC/dükkân arayüzü olarak sunduğu Canvas Catalog gibi ücretli ek hizmetlerden ya da üçüncü parti araç ve hizmetleri listelendiği Edu App Center gibi uygulama marketlerinden faydalanabilirsiniz.

Sürüm politikası[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sürümünü 2011 yılında çıkaran Canvas LMS, Instructure firması ile özgür yazılım topluluklarının ortak çalışmasının ürünüdür. Her üç haftada bir kararlı sürüm yayınlayan[4] Canvas LMS, özgür yazılım sürüm yayınlama felsefesinin doğrultusunda, her hafta bir beta sürüm de duyurmaktadır.

Türkiye'de Canvas LMS kullanan üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Antalya Üniversitesi
  • Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kayar, Oğuzhan. "Canvas LMS'te Bahar Güncellemesi". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
  2. ^ "Frequently Asked Questions". 16 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2017. 
  3. ^ Akkuş, İlyas; Kapidere, Metin. "Açık Kaynak Kodlu Mobil Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemleri". Research Gate. 29 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2017. 
  4. ^ Oğuzhan, Kayar. "Canvas LMS'te Yenilikler". Artistanbul.io. 12 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2017.