Lüksemburg Müzesi

Koordinatlar: 48°50′55″K 2°20′2.5″D / 48.84861°K 2.334028°D / 48.84861; 2.334028
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müzenin girişi

Lüksemburg Müzesi[1] (Fransızca: Musée du Luxembourg), Paris, Fransa'da bulunan sanat müzesi. Lüksemburg Sarayı'nın yan tarafında yer almaktadır. Müzede uzun yıllar boyunca on dokuzuncu yüzyıl tablo ve heykellerinin sergilendi. 1986 yılında, Orsay Müzesi'nin açılmasıyla koleksiyonunun büyük bir kısmı oraya taşındı. Fransız Kültür Bakanlığı ve Fransız Senatosu'nun mekanda geçici sergiler düzenlemeye devam etmektedir. Şu anda kuruluş, Fransız Senatosu tarafından yönetilmektedir.

Müzenin tarihi 1750'ye dayanmaktadır. O dönemde Avrupa'da açılmış ilk çağdaş sanat müzesi olmasının yanı sıra Fransa'da halka açık ilk sanat müzesiydi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lüksemburg, Louvre Müzesi'nin kurulmasından yaklaşık elli sene önce açılmış, halka açık ilk sanat müzesiydi. 14 Ekim 1750 tarihinde, Lüksemburg Sarayı'nın doğu kanadındaki Marie de' Medici galerisinin bir bölümü olarak açıldı. İlk olarak kraliyet sanat koleksiyonunun parçalarından oluşan koleksiyon yabancı ziyaretçilerin de çok ilgisini çekiyordu. O günlerde müzede eserleri sergilenen ressamlar arasında Leonardo da Vinci, Titian, Raphael, Rembrandt, Anthony van Dyck, Claude Lorrain gibi isimler vardı. Ayrıca, artık Louvre Müzesi'nde sergilenen Marie de Medici'nin Rubens'e ısmarladığı büyük boyutlardaki biyografik seri de doğu kanadındaydı. 1780 yılında, ilerinin XVIII. Louis'i tarafından galeri kapatıldı.

Müze, 1803 yılında, Napolyon Bonapart'ın çalışmalarını takdir etmesi sebebiyle senatör olarak atadığı ressam Joseph-Marie Vien'in çabalarıyla yeniden kapılarını açtı. 1815 yılına kadar süren bu dönemde, Rubens'ler eski yerlerinde sergilenmeye başlandı. Ayrıca, koleksiyon Nicolas Poussin, Simon Vouet, Jacques-Louis David gibi eski ustaların eserleriyle zenginleştirildi. Müze, sarayın doğu kanadından üç oda daha alarak genişledi. Fakat, daha sonra koleksiyonun büyük bir kısmı Louvre Müzesi'ne taşındı ve Lüksemburg Müzesi'nin varlığının gerekliliği tartışılmaya başlandı.

11 Nisan 1818'de, müzede "Yaşayan Sanatçılar Müzesi" galerisi açıldı ve David, Girodet, Ingres ve Eugène Delacroix gibi dönemin ünlü ressamlarının çalışmaları sergilenmeye başlandı. Uzun yıllar boyunca çağdaş resimler sergilenmeye devam etti. 1986 yılında Orsay Müzesi'nin kurulmasıyla koleksiyonu bu seferde o müzeye taşınınca, geçici sergilere ev sahipliği yapan bir galeri haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Paris'te lanetli ressam Modigliani'nin izinde". Hürriyet. 1 Aralık 2002. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]