İçeriğe atla

Kuzey sumrusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey sumrusu
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Laridae
Cins: Sterna
Tür: S. paradisaea
İkili adlandırma
Sterna paradisaea
Pontoppidan, 1763
Üreme yerleri (Kırmızı), kışı geçirdiği yerler (Mavi) ve göç rotaları (Yeşil)
Sterna paradisaea

Kuzey sumrusu (Sterna paradisaea), sumrugiller familyasına mensup bir deniz kuşu türüdür. Kuzey Denizi, Avrupa ve Asya'nın kuzeyi ile güneyde Massachusetts sınır olmak üzere Kuzey Amerika'da görülür.

Orta büyüklükte bir türdür. Boyu 33-39 cm, kanat genişliği ise 76–85 cm arasındadır. Çoğunlukla gri ve beyaz tüylere sahiptirler. Kırmızı gaga ve ayak, beyaz alın, siyah bir ense ve taç, beyaz yanak bölgeleri vardır. Kuyruk derin-çatallı beyazımsıdır ve üzerinde gri tüyler de vardır. Genellikle etçildirler. Dünya üzerinde en uzun göç uçuşunu gerçekleştiren türdür.[1] İki kutup arasında, kuzey ve güney kutbu arasında göç eder ve kuzey kutbunda ürerler.

Tür, güçlü bir göçmendir, her yıl iki yaz görür, çünkü kuzeydeki üreme alanlarından güney yaz için Antarktika kıyılarına kıvrımlı bir rota boyunca göç eder ve yaklaşık altı ay sonra tekrar geri döner. Son araştırmalar, yıllık ortalama gidiş-dönüş uzunluğunun İzlanda ve Grönland'da yuva yapan kuşlar için yaklaşık 70.900 kilometre (44.100 mi) ve Hollanda'da yuva yapan kuşlar için yaklaşık 48.700 kilometre (30.300 mi) olduğunu göstermiştir. Bunlar, hayvanlar aleminde bilinen en uzun göçlerdir. Arktik sumru, çiftleşme döngüsüne bağlı olarak her bir ila üç yılda bir yuva yapar.

Arktik sumrular genellikle denizden yeterince uzağa göç ederler ve üreme mevsimi dışında karadan nadiren görülürler.[2] Çoğu on beş ila otuz yaşlarına ulaşan uzun ömürlü kuşlardır. Esas olarak balıkları ve küçük deniz omurgasızlarını yerler. Tür, tahminen iki milyon bireyle bol miktarda bulunur. Bir bütün olarak türdeki bireylerin sayısındaki değişim bilinmemekle birlikte, geçmişteki sömürü, bu kuşun menzillerinin güney kesimlerindeki sayılarını azaltmıştır.

Kuzey sumruları, aralarında Kanada, Finlandiya, İzlanda ve Küba'nın da olduğu birçok ülkenin ve Åland, Alderney ve Faroe Adaları gibi bağımlı bölgelerin posta pullarında da yer almıştır.[3]

  1. ^ "To the Ends of the Earth". 10 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2022. 
  2. ^ Del Hoyo, Josep; Elliott, Andrew; Sargatal, Jordi, (Ed.) (1996). Handbook of the Birds of the World. 3. Barcelona: Lynx Edicions. s. 653. ISBN 84-87334-20-2. 
  3. ^ Gibbons, Chris. "Arctic Tern stamps". 28 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2006. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Virtual Birds'de Kuzey sumrusu kuşunun kuş sesi bulunur.