Kuzey Veziristan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Veziristan(mor renk ile taralı bölge)

Kuzey Veziristan (Urducaشمالی وزیرستان ; Shimali Waziristan, Pencapça: اتلا وزیرستان ; Etla'a Waziristan) Veziristan bölgesinin kuzeyini teşkil eden, Pakistan'ın kuzeybatısında bulunan dağlık bir bölgedir. Kuzey Veziristan ile Afganistan arasında 11,585 kilometre uzunluğunda bir sınır vardır. Batısında ve güneybatısında Peşaver, güneyinde Gomal nehri ile çevrilidir.

Kuzey Veziristan Aşiretler Bölgesi'nde bulunur ve merkezi Miranşah kentidir. Bölge 1893 yılında Britanya Hindistanı ve Afganistan'dan ayrılarak bağımsız bir statü kazandı. 1947 yılında Pakistan'ın kurulmasıyla beraber Pakistan'a katıldı. 1998 yılı nüfus sayımına göre Kuzey Veziristan bölgesinin nüfusu yaklaşık olarak 361.246'dır. Kuzey Veziristan'da Vezir ve Davar kabileleri ikamet eder ve bölgede konuşulan dil Veziri Dili'dir.

Kuzey Veziristan'da köyler kabile reisleri tarafından idare edilir ve her kabile alt kabilelere bölünür. Köy yöneticilerine jirga adı verilir.

Kuzey Veziristan talibanın en güçlü olduğu yerlerden birisidir ve bölgede hâlâ Pakistan ordusu ile İslami militanlar arasında savaş sürmektedir. Kuzey Veziristan'da son derecede muhafazakâr bir bölgedir ve bölgede şeriat hüküm sürmektedir.

Kuzey Veziristan'da bir dağ