Güney Veziristan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Veziristan(mavi renk ile taralı bölge)

Güney Veziristan (Urdu: جنوبی وزیرستان ; Janubi Waziristan, Peştuca: وزیرستان جنوبی ; Waziristani Janoobi) Veziristan bölgesinin güneyini teşkil eden, Pakistan'ın kuzeybatısında bulunan dağlık bir bölgedir. Güney Veziristan Afganistan ve Pakistan'ın tam ortasındadır ve güneybatısında Peşaver, güneyinde Gomal nehri ve batısında Toçi nehri ile çevrilidir.Aşiretler Bölgesi'nde bulunur ve merkezi Wana kentidir. 6,500 km² büyüklüğünde olan bölge Pakistan'ın en istikrarsız bölgelerinden birisidir.

1998 yılı nüfus sayımına göre nüfusu yaklaşık olarak 429,841 olan bölgede Vezir,Maşud ve Burki kabileleri ikâmet eder ve bölgede konuşulan dil Veziri Dili'dir.

Güney Veziristan'da köyler kabile reisleri tarafından idare edilir ve her kabile alt kabilelere bölünür.Köy yöneticilerine jirga adı verilir.

Güney Veziristan da tıpkı Kuzey Veziristan gibi talibanın en güçlü olduğu yerlerden birisidir ve bölgede hâlâ Pakistan ordusu ile İslami militanlar arasında savaş sürmektedir.Bölge son derecede muhafazakâr bir bölgedir ve bölgede şeriat hüküm sürmektedir.