Kurt Polycarp Joachim Sprengel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurt Polycarp Joachim Sprengel

Kurt Polycarp Joachim Sprengel (3 Ağustos 1766 - 15 Mart 1833)[1], hacimli ve etkili bir tıp tarihi yayımlayan Alman botanikçi ve doktor.

Sprengel, Pomeranya'ya bağlı Boldekow'da doğdu, bu nedenle Alman vatandaşı kabul edilir.

Babası din adamı idi ve O'na geniş ve kapsamlı bir eğitim imkânı sağladı; henüz çocuk yaşta iken Latince, Yunanca ve ayrıca Arapça dillerini öğrendi. Amcası Christian Konrad Sprengel (1750–1816), çiçeklerin böcekler tarafından döllenmesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyordu. 1780 yılında Anleitung zur Botanik für Frauenzimmer (Kadınlar İçin Botanik Rehberi") adlı küçük bir eser yayımlayarak henüz on dört yaşında iken ilk yazarlık denemesini yaptı.[2] Bitki bilim mahlası Spreng.'dir.

1784 yılında Halle Üniversitesi'nde ilahiyat ve tıp okumaya başladı, ancak kısa süre sonra ilahiyattan vazgeçti. 1787 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 1789 yılında mezun olduğu okula özel statüde tıp profesörü olarak atandı ve 1795 yılında tam zamanlı profesörlüğe yükseltildi. Zamanının çoğunu tıbbi çalışmalara ve tıp tarihi araştırmalarına ayırdı; hem tıpta hem de botanikte özgün bir araştırmacı olarak göze çarpıyordu. Sınıflandırma sistemlerinin ayrıntılarında birçok iyileştirme yaptı.[2]

1810 yılındada İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'ne yabancı üye seçildi.[3]

Önemli eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İlk adı zaman zaman "Curt" olarak yazılır ancak bu durum sadece Latince yazılmış eserlerde görülür. Bu da Curtius'un kısaltmasıdır.
  2. ^ a b  Önceki cümlelerden bir veya daha fazlası artık kamu malı olan bir yayından alınan metni içeriyor: Chisholm, Hugh, (Ed.) (1911). "Sprengel, Kurt". Encyclopædia Britannica. 25 (11. bas.). Cambridge University Press. s. 737. 
  3. ^ RNAAS. "Kurt Polycarp Joachim Sprengel (1766–1833)". Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2015.