Kureyşlisarıkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.34, 20 Ekim 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17724506 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Üzümlü ilçesinin belde ve köyleri -> Kategori:Üzümlü belde ve köyleri (Katalitik))

Koordinatlar: Enlem bir sayı olarak ayrıştırılamıyor:Kureyşli Sarıkaya
{{#coordinates:}}: geçersiz enlem

Flag of Turkey.svg Kureyşli Sarıkaya, Üzümlü, Erzincan
Erzincan
Bilgiler
Alan :   km²
Nüfus : 27
Nüfus Yoğunluğu :
Rakım :
Saat Dilimi : UTC+2
Web Sitesi : [1]
Yönetim
Ülke : Türkiye Flag of Turkey.svg
İl : Erzincan
İlçe : Üzümlü
Bölge : Doğu Anadolu Bölgesi
Köy Muhtarı : Haydar Akçelik

Kureyşli Sarıkaya, Erzincan'a 40 km, Üzümlü'ye 20 km mesafede olan 27 nüfuslu, Üzümlü ilçesine bağlı bir köydür.

Kureyişli Sarıkaya Köyü, kuzeyinde 2600 metre yükseklikte içinde alabalıkları olan Ağır Göl adında ve köylülerce kutsal sayılan bir göle sahiptir. Bu gölden akan çayın suyu çok beyaz olduğundan aksu adı verilmiştir. Aynı bölgede çam ormanları bulunan çamderesi ve çam belleri (sırt) bulunmaktadır. Köyün birçok alanında parçalı bir şekilde bodur meşe ormanları ve yabani kavak korulukları bulunmaktadır. Çinar ağacı, söğüt ve ardıç ağaçları da yer yer bulunmaktadır.

Köyün doğusunda Çiçekli yaylası, Dumanlı bölgesi ve Kapulu kayalıkları,Talas Dağı, Mülpet Dağı ve Çuhadar yaylası bulunmaktadır. Köyün güneyinde Karababa tepesi, Boncukkıran çeşmesi ve Şenlik yaylaları bulunmaktadır.Batıda ise keşiş dağları bulunmaktadır.

Kureyişli Sarıkaya Köyü, coğrafik bakımdan zor bir konuma sahip olup dışarı ile bağlantılar ve ilişkiler çok kısıtlıdır. Yaklaşık onbir mezradan oluşan köyde hayvancılık ve çok kısıtlı olarak da tarım yapılmaktadır. Arıcılık için iyi bir konuma sahiptir. Yabani otlar ve yabani meyveler bakımından çok çeşide sahiptir. Göbek mantarı, Yaban muzu (eşkın), kuşburnu, karamuk, alıç, gles, yaban mersini, yaban elması, ahlat bunlardan bazılarıdır.

Köyde, yaban keçisi, geyik, ayı, kurt, tilki, keklik, vb. hayvanlara rastlanmaktadır.

Köyde gavur ini adında eski bir kilise harebeleri mevcuttur. Köyün doğusunda peri bacaları,ulubaba timulusu, çiçeklide damla taş mağarası, Şenlik mezrasında eski mezarlar, ağırgöl kardeşi mesire yeri, sarı ve mavi topraklar, merkezde han, eski değirmen, doğusunda çuhadar yaylası, zindan kayalıkları, talas dağı, karababa tepesi vs. gezilip görülecek yerlerdendir..