Kuramsal bilgisayar bilimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kuramsal bilgisayar bilim(ler)i, bilgisayar biliminin alt dallarıdırlar ve daha çok soyut, mantıksal ve matematiksel yönleri üzerine odaklanırlar.

Algoritma analizi, programlama dillerinin biçimsel anlambilimi ve otomata kuramı bu alt dallardan birkaçıdır. Teknik olarak bu üç alt dalın dışında muhtelif alt dallar da bulunmaktadır. Bu alt dallarının her birinin başında popülerliğine göre o alanda lider kişiler bulunur ve pek çok dernekler ve profesyonel sosyal grupların yaptığı çalışmalar sonucunda çeşitli yayımlar ortaya çıkarılır.

Kapsam[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar teori alanlarının kapsamını belirlemek pek mümkün olmasa da, ACM'in Special Interest Group on Algorithms and Computation Theory (SIGACT) grubu kendi misyonunu kuramsal bilgisayar bilimlerinin tanıtımı olarak tanımlıyor, ve ekliyor:[1]

Kuramsal bilgisayar bilimleri algoritmalar, veri yapıları, işlemsel karmaşıklık kuramı, dağıtık hesaplama, çok geniş ölçekli tümleşim, Makine öğrenimi, hesaplamalı biyoloji, hesaplamalı geometri, bilgi kuramı, kriptografi, kuantum bilgisayarı, hesaplamalı sayılar teorisi, sembolik hesaplama, programlama dillerinin biçimsel anlambilimi, biçimsel yöntem ve otomata kuramı gibi alt dalları bulunan geniş bir çalışma alanıdır. Bu alanda yapılan çalışmalar genellikle matematiksel teknik üzerine yapılan vurgu ile ayırt edilir.
DFAexample.svg Elliptic curve simple.png 6n-graf.svg
Matematiksel mantık Otomata Kuramı Sayı teorisi Çizge Kuramı
Commutative diagram for morphism.svg SimplexRangeSearching.png Blochsphere.svg
Tip kuramı Kategori kuramı Hesaplamalı geometri Kuantum Hesaplama Kuramı

Kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SIGACT". 12 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20100312214141/http://sigact.acm.org:80/. Erişim tarihi: 2009-03-29.