İçeriğe atla

Kung Fu (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kung Fu (dizi)
TürWestern / Drama
Proje tasarımcısıEd Spielman
Jerry Thorpe
Herman Miller
BaşrolDavid Carradine
Keye Luke
Philip Ahn
Radames Pera
Ülke ABD
Yapım
Gösterim süresi50 dakika
Dağıtımcı firmaABC
Yayın bilgileri
Yayın tarihi1972 - 1975
Master Po (solda) veKwai Chang Caine (sağda) Herman Miller tarafından yazılmış "Dark Angel" bölümünde geriye dönüşte

Kung Fu(1972-1975), başrolünde David Carradine'ın oynadığı ödül kazanmış bir Amerikan TV dizisidir. Ed Spielman tarafından tasarlanmış, Jerry Thorpe tarafından yönetilip üretilmiş ve Herman Miller (kendisi ayrıca yardımcı yazar ve yardımcı üreticisidir) tarafından geliştirilmiştir. David Chow ise teknik ve kung fu danışmanlığını yapmıştır.

Kung Fu, Şaolin rahibi Kwai Chang Caine'in vahşi Amerika'da, sadece dövüş sanatları yetenekleri ile donanmış olarak, üvey kardeşi Danny Caine'yi arama maceralarını anlatır. David Carradine yetişkin Caine'yi, Rad Pera ise genç Caine'yi canlandırır. Devamlı rollerde Keye Luke (kör Usta Po) ve Philip Ahn (Usta Kan) bulunur.

Bütün serilerin giriş özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyılın sonlarında geçen hikâyede, Kwai Chang Caine, Amerikalı bir adamla Çinli bir kadının yetim kalmış oğludur. Şaolin manastırında rahipler tarafından Şaolin ustası olmak için eğitilmiştir.

Usta olduktan sonra, bir kaza sonucu imparatorun yeğenini öldürmüş ve Çin'den kaçmıştır. Üvey kardeşi Danny'nin orada olduğunu düşündüğü için, vahşi batıya gelmiştir.

Kardeşi Danny'i bulmak istemekte, ama rahiplerden aldığı eğitim nedeniyle toplumsal sorumluluk sahibi olduğu için, çoğunlukla kendisini adalet için savaşırken bulmaktadır. Daha sonra yeni çevresini aradığı gizlilik ve güvenlik için terk etmektedir.

Bu gizlilik ve toplumsal sorumluluk çelişkisi sık kullanılan geri dönüşlerle anlatılır. Bu geri dönüşlerde, yetişkin Caine (Carradine) manastırdaki eğitimlerinden özel bir dersi, bir çocuk (Rad Pera), kör Usta Po (Keye Luke) ve Usta Kan (Philip Ahn), karakterleri ile birlikte hatırlamaktadır.

Üçüncü (son) sezonun dört sonuç bölümünde, (Barbary House, Flight to Orion, The Brothers Caine, ve Full Circle,) Caine sadece kardeşi Danny'yi değil ayrıcı yeğeni Zeke'i de bulur.

Tanınmış konuk oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Devam ve yeni seriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon için yapılmış filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Herbie J. Pilato, The Kung Fu Book of Caine kitabının 21. ve 157. sayfalarında, Carradine'ın dans yetenekleri sayesinde Bruce Lee'nin yerine baş rolü aldığını yazar. Carradine, dizinin başladığı 1971/1972 yıllarında daha ünlü bir aktördü. Lee ise, dizi başladıktan kısa süre sonra Enter the Dragon ile üne kavuşmuştur. Yıllar sonra, Lee'nin oğlu Brandon Lee devam serisinde önemli bir rol aldı. İlk Kung Fu:Film (1986) filminde Caine (Carradine) şimdiye kadar bilinmeyen oğlu Chung Wang (Lee) ile dövüşmek zorunda kalmıştır. İkincisinde, Kung Fu:Sonraki Nesil (1987) filminde ise hik|âye şimdiki zamana gelir ve Kwai Chang Caine'nin büyük-büyük torunu olan Johnny Caine (Lee) etrafında gelişir.

Kung Fu: Efsane Devam Ediyor[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk seri bittikten yirmi yıl sonra, ilgili bir seri birçok kanalda birden gösterilmiştir. Bu seride Kwai Chang Caine'nin neslinden olan bir karakterin hik|âyesi anlatılmıştır. İsmi Kung Fu: Efsane Devam Ediyor olan seride yine başrolde Carradine ve oğlu rolünde Chris Potter yer almıştır. İkinci seri 1993-1997 yılları arasında dört yıl sürmüştür.

Yeni uzun metrajlı film[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2006'da Ed Spielman ve Howard Friedlander, Çin'de geçen Kung Fu serilerinin geçmişini anlatacak uzun metrajlı bir filmin yapım aşamasında [1] olduğunu, David Carradine'ın projeye geri dönmeyeceğini ve efekt yüklü bir film olmayacağını açıkladılar.[2] 23 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Ek bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Geri dönüşlerde kullanılan Şaolin Tapınağı aslında 1967 yapımı Camelot filminde kullanılmış bir settir. Çin dekoruna uyarlanmıştır.
  • Caine'ye Usta Po tarafından manastırda verilen Çekirge takma ismi, bir pop kültür referansı olmuştur.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Anderson, Robert. The Kung Fu Book: The exclusive, unauthorized, uncensored story of America's favorite martial arts show. Pioneer Books, Inc., 1994. ISBN 1-55698-328-X
  • Pilato, Herbie J. The Kung Fu Book of Caine: The Complete Guide to TV's First Mystical Eastern Western. Boston: Charles A. Tuttle, 1993. ISBN 0-8048-1826-6

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]