Kumandan Cody

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kumandan Cody, Klon ordusunun kumandanlarından biridir. En yüksek rütbe olan Klon Marshall (Mareşal) rütbesine sahiptir.

Cody, 2224 numaralı klondur. Rengi turuncudur. Generali Obi-Wan Kenobi ile büyük bir dostluk kurmuşlardır. Daha öncedende Anakin Skywalker'a da hizmet etmiştir. Komutanı, Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi ile sıkı bir dostluk kurmuşlardır.

İkisi beraber General Grievous'u yakalamak için Utapau'ya gitmişlerdir. General, kaçarken Obi-Wan'ın ışın kılıcı düştüğünde Cody, kılıcı alıp Obi-Wan'a geri vermiştir. Senatör Palpatine, Coruscant'tan, bütün klon kumandanlara Emir 66 adı verilen bir Jedi soykırım komutu verirken, Utapau Savaşı sırasında Komutan Cody bu komutu alan ilk Klon kumandanlarından biri olmuştur. Cody, kafasının içinde bulunan çip sebebiyle Jedi'ların Cumhuriyet düşmanı oldukları fikrine kapılınca, ilk olarak Obi-Wan Kenobi'yi öldürme girişiminde bulunmuştur. Ardından Kenobi'ye ateş açılmasını emrini vermiş fakat öldüğünü teyit etmeden Utapau Gezegeni'nden ayrılmıştır.


Son olarak ise Star Wars: Bad Batch adı verilen yeni animasyon dizisinde CrossHair ve bir klon ekibiyle göreve çıkmış, görev sonrasında kafasının karışması sebebiyle firar etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.starwars.gen.tr/kumandan-cody/ 22 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.