Kula, Sungurlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kula
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Sungurlu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 314
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19327
İnternet sitesi: [2]

Kula, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline yaklaşık 170 km, Çorum iline 100 km, Sungurlu ilçesine 54 km uzaklıktadır. Kızılırmak'ın en uzun kolu olan Delice Irmağı köy sınırları içinden geçerek birbirine karışır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi Orta Karadeniz bölgesinde olan Çorum'dan farklı olarak Orta Anadolu bölgesinin karasal iklim özelliklerini taşır. Yani yazlar kurak ve sıcak kışlar soğuk ve yağışlıdır. Bitki örtüsü Orta Anadolu'ya özgü olan bozkır özelliği taşır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 314
1997 330

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kızılırmak ve Delice nehirlerinin getirdiği verimli alüvyon toprak birikiminden oluşan; köyde bucak olarak adlandırılan topraklarda yüksek kalitedeki pirinç üretimi yapılmaktadır. Bu da köyün ekonomik durumunu yükselten öğelerden biri olmuştur. Köy aynı zamanda Orta Anadolu'ya özgü tarımsal ürünlerden buğday, arpa, mercimek gibi hububat tarımı ve bunlardan ayrı olarak da ayçiçeği, kavun ekimide yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Okul binası köyün derneğinin girişimi sonucu; Sungurlu kaymakamlığı izini ile köy konuk evi olarak verilmiştir. Onarımı dernek tarafından yapılan konuk evi 2011 yılında hizmete girmiştir. Köyün içme suyu yoktur. İçme suyu gereksinimi su tankerleri aracılığı ile karşılanmaktadır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]