Kuşçalı, Sungurlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Kuşçalı
—  Köy  —
Çorum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Sungurlu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 380
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19327
İnternet sitesi: [2]

Kuşçalı, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Kuşçu Ali Adındaki Bir Avcının 1700 lü Yıllarda Köyün Bulunduğu Yere Yerleşmesiyle Kuşçuali Adını Almıştır. Zamanla Kuşçuali İsmi Kuşçalı Olarak Degişmiştir. Köye İsmini Veren Kuşçu Ali Sülalesi Conuların Dedesi Olduğu Bilinmektedir. Köy birçok Kültürün Birleşmesiyle Meydana Gelmiştir. Köyde Türk, Arap ve türkmen ailelerinden olduğu bilinmektedir.Köydeki herkesin soyadı oğlu ile bitmektedir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Gelenekleri Her Anadolu İnsanının Misafirperverliği İle Sevgi Hoşgörü içinde Anadolu İnsanın Sıcaklığı Paylaşılmaktadır.Ayrıca köy halkının müthiş bir mizah anlayışı vardır.Çevre köylerde, yaren meclislerinde yaşanan olaylar anlatılır dinleyenler kahkaya boğulurlar.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyün genelinde buğday yetiştirilir. Bunun yanında kavun, karpuz ve bağlarda üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçim Yılı'
2009 Necmettin Şengüloğlu
2004 Necmettin Şengüloğlu
1999 Hayri Tolumoğlu
1994 HASAN SANCAROĞLU
1989 HASAN SANCAROĞLU
1984 Dursun Söylemezoğlu

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak su şebekesi çok eski olmasından ve yaz dönemi suyun azalmasından dolayı düzenli icme suyu sağlanamamaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. bu köyePTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır ve ilçe ile ulaşımı insanlar kendi araçları ile yapmaktadır . Köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]