İçeriğe atla

Kuşaklı kiraz kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuşaklı kiraz kuşu
Dişi
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Emberizidae
(Kiraz kuşugiller)
Cins: Emberiza
Tür: E. aureola
Emberiza aureola
Pallas, 1773
Emberiza aureola

Kuşaklı kiraz kuşu[1] (Emberiza aureola), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır. Ayrıca söğüt çintesi[1][2] olarak da adlandırılır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kuş, bataklık kiraz kuşuna boyut olarak benzerdir, ama gagası daha uzundur. Üreme dönemi erkeğinin, parlak sarı alt parçalarla, siyah böğür çizgileri, kahverengi üst parçaları, siyah yüz ve boğaz çizgisi ve pembe bir alt çenesi vardır. Dişinin, fazlaca çizgili gri kahverengi bir arkası ve daha az şiddetli sarı alt parçaları vardır. Göz ve yanak çizgileri, koyu bir tac ile beyazımsı yüzü vardır. Yavru benzerdir, alt parçalar ve yüzün zemin rengi kahverengimsi sarıdır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerde bir yuvaya 4-6 yumurta koyarlar. Doğal yiyeceği, yavruyu besleyeceği zaman böceklere dayanır ve aksi takdirde tohumlardır.

Ötüş ayıt edici bir zick ve şarkı açık bir tru-tru, tri-tri dir.[3]

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzeydoğu Avrupa'da ve kuzey Asya'nın karşısında görülürler. Göçmendirler, güneydoğu Asya, Hindistan'da ve güney Çin'de kışı geçirirler. Batı Avrupa'da düzenli gayesizce dolaşan bir nadirdir. Açık çalılıklı alanlarda çoğunlukla suya yakın görülürler ve Sibirya'da çok yaygındırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Çakmak, Merete (2005). Anadolu Kuş Adları Sözlüğü:İngilizce-Türkçe-Latince. İstanbul: Kitap Yayınevi. s. 74. ISBN 975-6051-03-5. 
  2. ^ Guy M. Kirwan (2008). The Birds of Turkey. Londra: Christopher Helm. ISBN 978-1-4081-0475-0. 
  3. ^ Kuşaklı kiraz kuşu 11 Ocak 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., www.whatbird.com, (erişim 20 Ocak,2007)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Virtual Birds'de Kuşaklı kiraz kuşu kuşunun kuş sesi bulunur.