İçeriğe atla

Koruyucu (film, 1986)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Koruyucu (film, 1986)
Raw Deal
Koruyucu film posteri
YönetmenJohn Irvin
YapımcıMartha Schumacher
Senarist
Hikâye (eser)
Oyuncular
MüzikChris Boardman
Görüntü yönetmeniAlex Thomson
KurguAnne V. Coates
Stüdyo
  • Famous Films
  • International Film Corporation
DağıtıcıDe Laurentiis Entertainment Group
Çıkış tarih(ler)i6 Haziran 1986 (1986-06-06)
Süre105 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$8–10 milyon[2][3]
Hasılat$36.5 milyon[4]

Koruyucu (İngilizce özgün adıyla: Raw Deal) John Irvin'in yönettiği ve başrollerini Arnold Schwarzenegger, Kathryn Harrold, Darren McGavin ve Sam Wanamaker'ın paylaştığı 1986 Amerikan aksiyon filmi. Film, 6 Haziran 1986'da Kuzey Amerika'da gösterime girdi.

Film, yaşlı, hırçın ve yüksek rütbeli FBI şefi Harry Shannon'ın hikâyesini anlatıyor. Shannon bir mafya örgütünden intikam almak istemektedir ve eski bir FBI ajanı ve artık küçük bir kasaba şerifi olan Mark Kaminski'yi örgütü içeriden yok etmek için gönderir.

Film, 8-10 milyon dolarlık bütçesine karşı yurtiçinde 16,2 milyon dolar hasılat elde ederek olumsuz eleştiriler aldı.[2][3][4]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Aralık 1985'te, uzak bir ağaçlık kulübede, bir çete muhbiri FBI tarafından koruma altına alınır. Korumaları ve tanığı vahşice katleden bir ölüm timi tarafından pusuya düşürülürler. Öldürülen ajanlardan biri, intikam yemini eden FBI Ajanı Harry Shannon'ın oğlu Blair Shannon'dır.

Küçük kasaba şerifi Mark Kaminski, motosikletli polis kılığında bir adamı yakaladıktan sonra eve, alkolik karısı Amy'nin yanına gider. Hayatlarının bu hale gelmesine içerleyen ve sarhoş bir halde ona pasta fırlatan Kaminski, "İçip fırınlamamalısın" diye bir espri yapar. Kaminski bir zamanlar FBI için çalışmış, ancak beş yıl önce genç bir kıza cinsel saldırıda bulunan ve onu öldüren bir şüpheliyi vahşice dövmüştür. Kaminski'ye hırslı savcı Marvin Baxter tarafından "istifa etme veya yargılanma" seçeneği verilmiştir. Şu anda Özel Federal Savcı, Chicago Outfit Dons'un en güçlüsü Luigi Patrovita'nın ilişkilerini araştıran bir komiteye başkanlık etmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler Chicago, Castle Hayne, North Carolina ve Wilmington, North Carolina'da De Laurentiis Entertainment Group Stüdyolarında yapıldı.[5] Filmin aslen "Let's Make a Deal" olarak adlandırılması amaçlandı ve yapım ve çekimler sırasında filmin ismi "Triple Identity" olarak değiştirildi. Bu, baş karakterin bir FBI ajanı olmaktan küçük bir kasaba şerifine ve ardından gizli bir ajana dönüştüğü gerçeğine atıfta bulundu. Sonunda, filmin daha çok normal bir aksiyon filmi gibi görünmesini sağlamak amacıyla filmin ismi Raw Deal olarak seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Raw Deal (1986)". British Board of Film Classification. 31 Temmuz 1986. 28 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2019. 
  2. ^ a b Friendly, David T. (16 Kasım 1985). "DE LAURENTIIS REJOINS THE RANKS--AT EMBASSY: DE LAURENTIIS: EMBASSY". Los Angeles Times. s. e1. 
  3. ^ a b KNOEDELSEDER, WILLIAM K, Jr (30 Ağustos 1987). "De Laurentiis PRODUCER'S PICTURE DARKENS". Los Angeles Times. s. 1. 
  4. ^ a b "Raw Deal (1986) – Financial Information". The Numbers. 3 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2018. 
  5. ^ "Raw Deal (1986) - IMDb". 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]