İçeriğe atla

Li Myong-bak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Lee Myung-bak sayfasından yönlendirildi)
Li Myong-bak
이명박
李明博
Güney Kore Devlet Başkanı
Görev süresi
25 Şubat 2008 - 25 Şubat 2013
Başbakan Han Seung-soo
Chung Un-chan
Kim Hwang-sik
Yerine geldiği Roh Moo-hyun
Yerine gelen Park Geun-hye
Kişisel bilgiler
Doğum 19 Aralık 1941 (82 yaşında)
Osaka, Japonya
Partisi Büyük Millet Partisi
Evlilik(ler) Kim Yoon-ok
Çocuk(lar) Lee Joo-yeon
Lee Seung-yeon
Lee Soo-yeon
Lee Si-hyung
Bitirdiği okul Kore Üniversitesi
Mesleği Ekonomist
Dini Hristiyan
İmzası

Li Myong-bak (d. 19 Aralık 1941, Osaka, Japonya), Güney Koreli bir politikacı ve Güney Kore eski devlet başkanı.

Lee Myung-bak daha önce Hyundai Mühendislik ve İnşaat CEO'su ve Seul Belediye Başkanlığı yapmıştır. Yoon-ok Kim ile evlidir ve üç kızı ve bir oğlu vardır. Abisi Lee Sang-Deuk, Güney Koreli bir politikacıdır. Lee Myung-bak Somang Presbiteryen Kilisesi ne katılmaktadır.

Lee Myung-bak Kuzey Kore ile provokasyonlar sonrasında radikal bir strateji tercihi ile Kuzey Kore - Güney Kore hükûmeti arasında yaklaşım değişmiş ama aynı zamanda Rusya, Çin ve Japonya ile bölgesel diyaloğuda desteklemiştir. Lee Myung-bak Seul'da yapılan 2010 G-20 zirvesine ev sahipliği ile uluslararası arenada önemli bir oyuncu olarak ortaya çıkmıştır.

Lee'nin ailesi Kore Japon kolonizasyonu sırasında Japonya'ya göç etmiştir. Babası Lee Chung-u (이충우; 李忠 雨) ve annesi, Chae Taewon (채태원; 蔡 太 元) Japonya'da bir sığır çiftliğinde bir çiftlik işçisi olarak çalışan bir ev hanımı idi. Lee üç erkek ve üç kız kardeşi ile birlikte yedi çocuktan beşincisidir. 1945 yılında II. Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra ailesi, babasının memleketi Güney Kore'ye Gyeongsangbuk-do'da Pohang'a döndü.

Lee burs alarak Pohang'da Dongji Ticaret Lisesi gece okuluna gitti. Bir yıl sonra mezun olduktan sonra Lee, Kore Üniversitesi'ne kabul edildi. 1964 yılında, üniversitede üçüncü yıl boyunca öğrenci konseyi başkanı seçildi. O yıl, Lee, Kore yarımadasının kolonizasyonu için Devlet Başkanı Park Chung-hee'nin Seul-Tokyo Görüşmeleri karşıtı öğrenci gösterilerinde yer aldı. Lee ayaklanmayı planlamakla suçlanarak Kore Anayasa Mahkemesi tarafından hapis üç yıl hapiş cezasına mahkûm edildi ve beş yıl denetimli serbestlik aldı.

Lee 1965 yılında, Tayland'da Pattani-Narathiwat arası Otoban oluşturmak için 5.200.000 $ lık sözleşme ile Kore'nin ilk kez yurt dışı inşaatı işi verildi. Hyundai İnşaat'ta çalışmaya başladı. Şirketin yeni bir çalışanı olmasına rağmen, Lee'nin projeye katılması amacıyla Tayland'a gönderildi. Mart 1968'de Projeyi başarıyla tamamlamış olarak Kore'ye geri döndü ve daha sonra kendisine Seul'de Hyundai ağır makine fabrikası sorumluluğu verildi. Lee 29 yaşında bir şirket müdürü oldu ve sadece beş yıl sonra Kore'nin en genç CEO'su oldu. 1988 yılında 47 yaşındayken Hyundai İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

27 yıllık kariyeri sonunda Hyundai'den ayrıldıktan sonra siyasete girmeye karar verdi.

Chung Ju-Yung tarafından kurulan Birleşik Ulusal Parti yerine Demokrat Liberal Partisi'ne katıldı. 14 Kore Ulusal Meclisi üyesi tarafından (Oransal temsil için) seçildi. 1996 yılında Lee yeniden Kore Ulusal Meclisi üyesi seçildi. Seul'de Jongno-gu'yu temsil etti.

2002 yılında Lee Seul belediye başkanlığı için yarıştı ve kazandı. Ancak erken seçim faaliyetlerine başladığı için para cezası verildi. Lee savcılar tarafından istenen iki yıl hapis cezasından beraat etti. Belediye başkanı olarak görev yaptığı sırada, Seul'ün Cheonggyecheon ilçesinde popüler bir akarsuyun restorasyonu için çalışmıştır. Lee Myung Bak genellikle destekçileri tarafından başarılı bir restorasyon yaptığı söylenir. Ancak Cheonggyecheon çevreye zarar verdiği için eleştirilmektedir. Örneğin, birçok farklı türde balık, Cheonggyecheon'un restorasyonu tamamlandıktan bu yana yok oldu.

10 Mayıs 2007 tarihinde, Lee resmen başkan adayı olarak Büyük Millet Partisi'nin aday niyetini ilan etti. Kendisinin belirttiği hedefleri "747 Planı" olarak ifade etmiş ve GSYİH% 7 yıllık büyüme, kişi başına 40.000 $ ve G.Kore'nin dünyanın en büyük yedinci ekonomisi yapma taahhüdünü vermiştir. 2007 seçimlerinde aldığı yüzde 48.7'lik oyla rekor kırarak başkanlık seçimlerini kazandı. 25 Şubat 2008'de Devlet Başkanı olarak görevine başlamıştır.

Tutuklanma ve hapis[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Mart 2018'de Lee, başkanlığı sırasında olduğu iddia edilen rüşvet, zimmete para geçirme ve vergi kaçırma suçlarından tutuklandı.[1][2][3] Savcılar Lee'yi toplam 11 milyar won rüşvet almak ve 35 milyar won'luk varlığı yasadışı bir rüşvet fonuna kanalize etmekle suçladı. Tutuklanmasından kısa bir süre önce Lee, Facebook'ta suçlamaları reddeden el yazısı ile bir açıklama yayınladı. Lee'nin tutuklanması, 2016 Güney Kore siyasi skandalından kaynaklanan suçlamalarla tutuklanan eski başkan Park Geun-hye'nin tutuklanmasından yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti. Lee, 5 Ekim 2018'de suçlu bulundu ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.[4] 29 Ekim 2020'de Kore Yüksek Mahkemesi, Lee'ye temyiz mahkemesi tarafından verilen 17 yıl hapis cezasını onadı.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Choe, Sang-Hun (22 Mart 2018). "In South Korea, Another Former President Lands in Jail". The New York Times. The New York Times. Erişim tarihi: 23 Mart 2018. 
  2. ^ Dwyer, Colin. "Former South Korean President Lee Myung-Bak Is Arrested On Graft Charges". NPR.org. National Public Radio. 22 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2018. 
  3. ^ "Former South Korea president Lee Myung-bak arrested on corruption charges". CBC News. CBC News. 23 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2018. 
  4. ^ "South Korea ex-leader jailed for 15 years". BBC News. 5 Ekim 2018. 9 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2020. 
  5. ^ "Supreme Court upholds 17-year sentence against ex-president Lee". The Korea Herald. 29 Ekim 2020. 29 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Goh Kun
Seul Belediye Başkanı
2002–2006
Sonra gelen
Oh Se-hoon
Önce gelen
Roh Moo-hyun
Güney Kore Devlet Başkanı
2008–2013
Sonra gelen
Park Geun-hye