Konyaaltı Plajı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Konyaaltı Plajı ve arka planda Bey Dağları

Konyaaltı plajı, Lara Plajı ile birlikte Antalya'nın iki önemli plajından biridir. Şehir merkezinin batısında, Konyaaltı ilçesinin Akdeniz sahilindedir.

Falezlerin kayalıklarından Antalya limanına kadar uzanan 7 km uzunluğundaki sahil Konyaaltı plajıdır[1]. Bu çakıllı sahilin; 4,5 km uzunluk, 70 m genişliğe sahip kısmı mavi bayrak sahibi halk plajıdır[2]. Plajda ücretli ve ücretsiz bölümler bulunur.

Antik devirlerde dağlık alanda yaşayan Termessosluların kullandığı liman kenti Olbia bu sahilde yer alır. Tarihi Olbia kentinin kalıntıları Boğa Çayı'ndan Arapsuyu'na kadar dağılmıştır.[3].

Plajın, Antalya kıyılarındaki falezlerin alt tarafında kaldığından koy-altı denildiği, zamanla konyaaltına dönüştüğüne inanılır. İkinci bir iddia ise; Antalya'nın Konya'ya bağlı olduğu Osmanlı devirlerinde asker toplanma alanına Konyaüstü denilirmiş. Bu alanın alt tarafına halk tarafından Konyaaltı adı kullanılmaya başlanmıştır[1].

Sahilden; Boğa Çayı, Arapsuyu-I, Arapsuyu-II ve Sarısu Akdenize dökülür.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Konyaaltı Plajı". 11.7.2016. 11 Temmuz 2016. 15 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2017. 
  2. ^ "Antalya Büyükşehir Bld. Konyaaltı Halk Plajı-1". mavibayrak.org.tr. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2017. 
  3. ^ "Tarihçe". konyaalti.bel.tr. 20 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2017.