Lara

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lara Plajı, Konyaaltı Sahili ile birlikte Antalya'nın en önemli iki plajından biridir. Şehrin güneydoğusunda Türkiye'nin en uzun kumsalı ve hızla gelişen bir turizm bölgesidir. Muratpaşa ilçe sınırları içindedir.

Köken bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lara Kumsalının adı Hititler çağdaşı halkı olan Luvi'lerin dilinde "KUM" anlamına gelmektedir.[1][2]

Ayrıca Antik anadolu coğrafyası hakkında, Geoghraphica'nın yazarı Amasya'lı Strabon bu adla yani LARİSSA isimli kentlerin ortak topoğrafik özelliğiyle ilgili açıklamada diyor ki;

Larissa'larla ilgili ortak bir özellik vardır.Toprakları nehirlerin getirdiği alüvyonlarla oluşmuştur".İşte o nedenle kentlerin adı Luvi dilinde LAR(A)ASSA ögelerinden türetilmiştir ve KUM Kenti anlamındadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni tesis ve altyapı imarları bölgede halen devam etmektedir. Bölgede halen 15 tesis yaklaşık 30.000 adet yatak kapasitesi ile hizmet vermekte olup yapımı sürmekte olan diğer tesislerin tamamlanması ile yatak kapasitesi 30.000'in üzerine çıkacaktır. Antalya’nın en güzel nehirlerden biri olan Aksu nehri, Toros dağlarından doğarak Antalya şehir merkezini kat edip Akdeniz’e boşalır. Aksu bölgesi ismini bu nehirden almıştır. Aksu bölgenin en önemli antik şehirlerinden biri olan Perge’nin hemen yanında yer almaktadır. Aksu nehrinin denize döküldüğü noktada bulunan, Kundu sahili çam ormanları önünde yer alan muhteşem kumsalları ile Antalya-Lara sahiline bitişiktir. Kundu-Lara turizm merkezinin avantajları; Antalya şehir merkezine, havalimanına olan yakınlığı ve hızla büyümesidir.

Burada bulunan devlet tesisleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Lara Eğitim ve Dinlenme Tesisleri (Özel İdare Sosyal Tesisleri)dir. Ayrıca Larapark adında 5 kilometrelik sahilde şerindinde, 3.427 dönüm arazi üzerinde inşa edilen bir turizm projesi barındırmaktadır.

Roma mitolojisinde Lauium ırmağının perisi. Dedikoduyu ve aynı zamanda kesin bir sessizliği simgeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkiye'deki Tarihsel adlar-Prf.Bilge UMAR-İnkılap yay.
  2. ^ "Antik Anadolu Coğrafyası-Strabon-Arkeoloji ve sanat yay."