Konur Alp

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Konur Alp, Konur Bey, Göktuğ Alp veya Konuralp Bey, Osmanlı Devletinin kuruluşunda hizmeti geçen ilk Türk kumandanlarındandır. Bazı Tarihçilere göre Osman Bey'in dostu Göktuğ Alp ile aynı kişidir.[kaynak belirtilmeli] Konur; halk dilinde esmer, açık kestane renginde olan demektir.

Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin yakın silah arkadaşlarından olan Konuralp, Sakarya civarında fetihler yaptı. "Konuralp" onun adı ile anılır. 1328 yılında öldü.

Osman Gazi, 1300 yılından îtibaren, Bizanslılara karşı mücadeleye girişince, yanında , Akça Koca, Samsa Çavuş, Aykut Alp, Abdurrahman Gazi ,Turgut Alp , Hasan Alp ve Köse Mihal gibi silah arkadaşları ile birlikte Konur Alp de bulunuyordu. Orhan Gazi daha babasının sağlığında askerî idareyi eline aldığından, Karadeniz’e doğru olan bölgenin zaptına Konur Alp’i gönderdi.

Konur Alp, Akyazı, Mudurnu ve sonradan kendi adı verilen Melen Çayı havzasını fethetti. Gazi Abdurrahman’la birlikte Aydos’u aldı. Bursa’nın fethinde (1326) büyük kahramanlıklar gösterdi ve aynı yıl içinde öldü.

Konur Alp'in mezarının nerede olduğu kesin olarak bilinmemekte, fakat Düzce taraflarında olduğu tahmin edilmektedir. Söğüt'te türbe bahçesindeki kabir, makamdır. Asıl kabri değildir Asıl kabri düzcenin Konuralp mahallesinde şehir merkezindedir.[kaynak belirtilmeli]

İsmi Düzce'nin Konuralp mahallesinde isminde yaşamaktadır. Ayrıca, Adapazarı'nın Hendek ilçesinin de bir dönem Konuralp adıyla anıldığı, Melen Çayı vadisinin tamamının da Konuralp Eli (bazı kaynaklarda Konrapa) şeklinde adlandırıldığı bilinmektedir.

Bugün Kırıkkale Keskin'deki Konur Kasabası ve Konur Köyleri (Konur Hacıobası, Konur Danacıobası vb) Konuralp soyundan gelen aşiretler tarafından kurulmuştur. [1]

Popüler Kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

2019'dan günümüze ATV'de yayımlanan Kuruluş Osman dizisinde Eren Vurdem ve Berk Erçer tarafından canlandırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Konur Alp Gazi'nin Kimliği ve Faaliyetlerine Dair Bilinirliğin Sınırları". Araştırma Makalesi. Belleten Türk Tarih Kurumu. Ağustos 2020. ss. 543-558. 10 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.