İçeriğe atla

Melen Çayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melen Çayı
Melen ve Melenağzı köyü
Konum
Ülke(ler) Düzce, Sakarya
Genel bilgiler
Ağız Karadeniz
Ağız rakımı 0 m (Karadeniz)
Uzunluk 60 km
Havza alanı 2317 km²
Debi 1505 hm³
Büyük Melen Çayı

Melen Çayı, Düzce ilinin bir akarsuyudur. Havzasının %80'i Düzce ili sınırlarında kalır. Havza genişliği 2317 km²'dir. Aşağı kesimlerinde Düzce-Sakarya sınırını oluşturur. İsmini bulunduğu köyden alır.

Özellikle 2001 yılında şehrin Kocaali ilçesi Ortaköy beldesinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Büyük Melen Projesi ile büyük önem kazanmıştır. Bu projeyle Melen Çayı'nın İstanbul'a su sağlaması hedeflenmektedir. Bu amaçla yapılacak, 50 yıl ömür biçilen Melen Barajı Kocaali ilçesinin 5 yerleşmesi (Ortaköy, Cuma Mahallesi, Beyler, Karalar, Köyyeri) sular altında bırakacaktır. Baraj ve tüm işletmeler Sakarya ili Kocaali ilçesinde olması, Düzce'den sular altında hiçbir köy kalmamasına rağmen İSKİ projenin Düzce'de bulunduğunu işlemektedir.

Melen çayı Yığılca ilçe sınırları içinden Küçük Melen adıyla doğar Efteni Gölüne dökülür. Güneyden gelen Uğur suyu, Sığırlık, Samandere ve Torkul, doğudan Asar Deresi, batıdan da Adapazarı-Akyazı yönünden gelen Aksu Deresi de Efteni Gölü'ne dökülür. Efteni Gölü'nde birleşen bu sular gölden çıkarak Melen Çayı adı ile kuzeye yönelir. Çay, Kocaali Ortaköy yakınlarında Lâhna (Çamdağı) Deresi'ni[1] de aldıktan sonra Karadeniz'e ulaşır. Baraj alanında yıllık ortalama akım 1 599,42 hm³/yıldır. Bu suyun %67'si proje kapsamında İstanbul'a kanalize edilecek, 2040 yılına kadar kentin su ihtiyacını karşılayacaktır. Melen suyunun Avrupa yakasına ulaştırmak için İstanbul Boğazının altında Boğaziçi Su Tüneli yapılmıştır.

Melen Çayı, Akçakoca'nın Melenağzı köyü ile Kocaali'nin Caferiye köyü sınırından denize dökülür. Bu akarsu üzerinde Düzce-Yığılca arasına Hasanlar Barajı kurulmuştur. Bu baraj sulama amaçlı yapılmış olup sonradan hidroelektrik üretimine geçilmiştir.

Ayrıca çay üzerinde rafting etkinlikleri de yapılmaktadır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ BAKIRCI, Muzaffer. "BARAJLARIN MEKÂNIN YENİDEN ORGANİZASYONUNA ETKİLERİ: MELEN BARAJI ÖRNEĞİ". marmara.edu.tr. 12 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]