Melen Çayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Büyük Melen Çayı

Melen Çayı, Düzce ilinin bir akarsuyudur. Havzasının %80'i Düzce ili sınırlarında kalır. Havza genişliği 2317 km²'dir. Aşağı kesimlerinde Düzce-Sakarya sınırını oluşturur. İsmini bulunduğu köyden alır.

Özellikle 2001 yılında şehrin Kocaali ilçesi Ortaköy beldesinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Büyük Melen Projesi ile büyük önem kazanmıştır. Bu projeyle Melen çayın'ın İstanbul'a su sağlaması hedeflenmektedir. Bu amaçla yapılacak, 50 yıl ömür biçin Melen Barajı Kocaali ilçesinin 5 yerleşmesi (Ortaköy, Cuma Mahallesi, Beyler, Karalar, Köyyeri) sular altında bırakacaktır. Baraj ve tüm işletmeler Sakarya ili Kocaali ilçesinde olması, Düzce'den sular altında hiçbir köy kalmamasına rağmen İSKİ ısrarla projenin Düzce'de bulunduğunu işlemektedir.

Melen çayı Yığılca ilçe sınırları içinden Küçük Melen adıyla doğar Efteni Gölüne dökülür. Güneyden gelen Uğur suyu, Sığırlık, Samandere ve Torkul, doğudan Asar deresi, batıdan da Adapazarı Akyazı yönünden gelen Aksu deresi de Efteni gölüne dökülür. Efteni gölünde birleşen bu sular göden çıkarak Melen Çayı adı ile kuzeye yönelir. Çay, Kocaali Ortaköy yakınlarında Lâhna deresini de aldıktan sonra Karadeniz'e ulaşır. Baraj alanında yıllık ortalama akım 1 599,42 hm³/yıldır. Bu suyun %67'si proje kapsamında İstanbul'a kanalize edilecek, 2040 yılına kadar kentin su ihtiyacını karşılayacaktır. Melen suyunun Avrupa yakasına ulaştırmak için İstanbul Boğazının altında Boğaziçi Su Tüneli yapılmıştır.

Akçakoca Melenağzı köyünden denize dökülür. Bu akarsu üzerinde Düzce-Yığılca arasına Hasanlar Barajı kurulmuştur. Bu baraj sulama amaçlı yapılmış olup sonradan hidroelektrik üretimine geçilmiştir. Bu dere adını Melenagzı köyünden alır. Melenagzı merkezi bir köy olmakla birlikte büyük ilgi görmektedir. Okulu, PTT şubesi ve her türlü teknolojik imkânı bu köyde bulmak mümkündür. Ayrıca çay üzerinde rafting etkinlikleri de yapılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]