Konstantin Savitski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apollonoviç Savitski
Vasiliy Perov'un bir portresi (1881).
Genel bilgiler
Doğum 25 Mayıs 1844(1844-05-25)
Taganrog, Rus İmparatorluğu
Ölüm 31 Ocak 1905 (60 yaşında)
Penza
Uyruk Rus İmparatorluğu
Alanı ressam,
Sanat eğitimi İmparatorluk Sanat Akademisi
Katıldığı akımlar Realizm, Geziciler
Ödüller

Küçük gümüş madalya (1856) Büyük gümüş madalya (1857) Küçük altın madalya (1860)

İmparatorluk Sanat Akademisi Büyük Altın Madalyası (1861

Konstantin Apollonoviç Savitski (Rusça: Константи́н Аполло́нович Сави́цкий; 25 Mayıs 1844 - 31 Ocak 1905), Taganrog şehrinde Frankovka veya Baronovka köyünde doğmuş, Rus gerçekçi ressam.

Sanat Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Geziciler grubunun üyesi sanatçı tür resminde gerçekçi anlayışla çok sayıda eser vermiştir. Demiryolunun Onarımı adlı eser, o zamanın işçi sınıfının yaşamına adanmış ilk resimlerinden biriydi. Konstantin Savitski,Çam Ormanı'nda Sabah adlı ünlü tablonun yaratıcılarından biridir. Eser Gezginler sergisinde iki ressamın İvan Şişkin ve Konstantin Savitski imzasıyla sergilendi. Savitski'nin ayıları ve Şişkin'in ormanı boyadığı varsayıldı, ancak daha sonra uzmanlar, çam ormanının hazırlık çizimlerinin hem Savitski hem de Şişkin tarafından yapıldığını buldular.

İmparator Sanat Akademisi'nden mezun olduktan sonra sanatçı, 20 yılı aşkın bir süre Moskova, Saint Petersburg ve Penza'daki sanat okullarında kendini sanat eğitimi vermeye adadı. 1897'de ressam, İmparatorluk Sanat Akademisi'nin bir üyesi oldu.

Başlıca eserleri arasında: Her şeylerini Yangında Kaybettiler, Savaşa, Çobanlar, Krutçnik, Auvergne Bölgesi Ziyaretçileri bulunur.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]